Αποκλεισμός για τις «ερυθρόλευκες».

Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού στη Σαντορίνη και γνώρισε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας, αφού στον νοκ-άουτ προημιτελικό, ηττήθηκε από τον ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ. Τα κορίτσια του Θρύλου δεν έπιασαν την απαιτούμενη απόδοση, αρκετές αθλήτριες δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και έτσι, δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στο Final-4 του θεσμού. Ο ΑΟ Θήρας αξιοποίησε την κακή εμφάνιση των «ερυθρόλευκων» και το χαρακτήρα του νοκ-άουτ αγώνα και πήρε το εισιτήριο. Ο Ολυμπιακός στρέφει, πλέον, την προσοχή του στους δύο βασικότερους στόχους του, το πρωτάθλημα και την Ευρώπη.

Με άσσο της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1, με την Γουίντερς να κάνει το 5-2. Με σερί 5-0, ο ΑΟ Θήρας προσπέρασε με 7-5, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 11-11. Η Σάλας, με μπλοκ, ισοφάρισε εκ νέου σε 12-12, η Καράρο έκανε το 13-12, με τον ίδιο τρόπο, ενώ με μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ξέφυγε με +2 (12-14). Με επίθεση της Γουίντερς, οι «ερυθρόλευκες» πήραν «αέρα» τριών πόντων (14-17), όμως η ομάδα της Σαντορίνης, με 4-0 σερί, πήρε ξανά προβάδισμα (18-17). Η Κούμπουρα μείωσε από 21-19 σε 21-20, αλλά στη συνέχεια, οι γηπεδούχες έφτασαν στο 25-21 και κατέκτησαν το πρώτο σετ.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

O Ολυμπιακός «μπήκε» εξαιρετικά στο δεύτερο σετ, αφού με επίθεση της Σάλας, ξέφυγε με +5 (1-6). Ωστόσο, ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε (7-7), με την Κούμπουρα να δίνει δύο φορές το προβάδισμα (7-8, 8-9). Η Σαντορίνη έφερε και πάλι το σετ στα ίσια (11-11, 12-12), ενώ έφτασε στο 14-12, με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί τάιμ άουτ. Ο Θρύλος «μεταμορφώθηκε» μετά το τάιμ άουτ και με 4-0 σερί, με τρεις πόντους της Σάλας και έναν άσσο της Λαμπρούση, έφτασε στο 16-14, ενώ η Κούμπουρα «έγραψε» το 17-15. Η Σάλας «χτύπησε» ξανά, για το 18-15, ενώ η Κούμπουρα, με μπλοκ, «ανέβασε» τις «ερυθρόλευκες» στο +4 (18-22). Μετά από άουτ της Κουτσιούκη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +5 (18-23), ενώ η Γουίντερς έκανε το 24-19 και το 25-19, με πάιπ, για την ισοφάριση (1-1).

Στο τρίτο σετ, ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 8-4, με την Γουίντερς να μειώνει σε 8-5. Η Σαντορίνη έφτασε στο +7 (16-9), η Σάλας μείωσε σε 16-10 και η Τσιτσιγιάννη σε 17-12, με την νεαρή διαγώνια να κάνει το 18-17, με μπλοκ άουτ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχες ξέφυγαν ξανά, με 20-17, η Γουίντερς μείωσε σε 21-19 και η Σάλας σε 22-20, όμως ο Θρύλος απώλεσε το σετ, με 25-21. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 6-2, 9-3 και 14-9, με την Εμμανουηλίδου να μειώνει σε 15-11, με μπλοκ. Ο ΑΟ Θήρας έφτασε στο 20-13, με την Χριστοδούλου να μειώνει σε 20-15 και 20-16. Ωστόσο, παρότι η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 24-20, ο Ολυμπιακός έχασε το σετ με 25-20 και γνώρισε την ήττα (3-1).

Τα σετ 3-1: 25-21, 19-25, 25-21, 25-20

1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-21

2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 19-25

3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-18, 25-21

4ο σετ: 8-3, 16-11, 21-16, 25-20

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων ενώ του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ Θήρας (Βλαντιμίρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 7 (2/4 επ., 5 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (2/9 επ., 1 άσσος), Λάνκεγκερ 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 41% άριστες), Μερκάδο 24 (24/49 επ.), Κέτσμαν 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 46% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ., 71% υπ. – 36% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ.), Καλαπόδα, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη 3 (3 άσσοι)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (3/10 επ., 1  άσσος, 3 μπλοκ), Γουίντερς 9 (9/30 επ., 52% υπ. – 31% άριστες), Λαμπρούση 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Σάλας 18 (16/42 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. – 36% άριστες), Κούμπουρα 17 (13/42 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 1 (1/4 επ.) / Κοσμά (λ. 20%υπ. – 20% άριστες), Γιώτα, Τσιτσιγιάννη 3 (3/9 επ.), Χριστοδούλου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/4 επ., 33% υπ.)