Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον ΑΟ Θήρας εκτός έδρας για την 11η αγωνιστική της Volley League Γυναικών και πήρε το διπλό!

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη για την 11η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» αν και βρέθηκαν να χάνουν, συγκεντρώθηκαν και οδήγησαν το παιχνίδι στο πέμπτο σετ, όπου τελικά πήραν τη πολύ σημαντική νίκη για να κλείσουν το 2023 με θετικό αποτέλεσμα!

Τραυματισμός, ατυχία και απώλεια τίτλου

1ο σετ:

Ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά στο ματς και βρέθηκε πίσω πίσω με 4-2 και 6-3, με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί τάιμ άουτ. Με μπλοκ άουτ της Νίζετιχ, ο Θρύλος μείωσε σε 6-5, αλλά οι γηπεδούχες «ανέβηκαν» στο +5 (10-5). Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν «στροφές» και μείωσαν σε 14-12, με πάιπ της Μλέινκοβα, ενώ στη συνέχεια, πάτησαν «γκάζι» και έκαναν την ανατροπή (14-15), με δύο διαδοχικούς πόντους της Κούμπουρα! Δύο πόντοι της Μλέινκοβα έφεραν το +3 (18-21) για τον Ολυμπιακό, ενώ η Κούμπουρα «έγραψε» το 24-19. Τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ (0-1), με 25-19, μετά από λάθος των γηπεδούχων.

2ο σετ:

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό. Και αυτό, διότι οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» στο σκορ ως το 5-5. Οι «ερυθρόλευκες», παρότι προηγήθηκαν με 7-5, με την Λαμπρούση, δέχθηκαν την ανατροπή (9-7) από τον ΑΟ Θήρας, αλλά η Κούμπουρα έφερε το ματς στα ίσα (9-9). Στη συνέχεια, η Εμμανουηλίδου μείωσε σε 14-12, με πρώτο χρόνο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με 21-18. Ωστόσο, ο Θρύλος αντέδρασε, αφού με άσσο της Εμμανουηλίδου, ισοφάρισε σε 21-21, με την Νίζετιχ να δίνει προβάδισμα 22-21! Ο ΑΟ Θήρας προσπέρασε (23-22), η Λαμπρούση ισοφάρισε σε 23-23, αλλά οι «ερυθρόλευκες», μετά από απίστευτο διαιτητικός λάθος, έχασαν το δεύτερο σετ (1-1), με 25-23.

3o σετ:

Με δύο διαδοχικά μπλοκ της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με την Σέρβα διαγώνια να «γράφει» και το 9-6, με πάιπ. Μετά από δύο σερί πόντους της Νίζετιχ, ο Θρύλος έφτασε στο 16-15, αλλά ο ΑΟ Θήρας προσπέρασε (19-17) και ο Λορέντζο Μιτσέλι κάλεσε τάιμ άουτ. Η κατάσταση δεν διορθώθηκε για τις «ερυθρόλευκες», που βρέθηκαν πίσω με 21-17, με την Κούμπουρα να μειώνει σε 21-19. Η ομάδα της Σαντορίνης, ωστόσο, κατέκτησε το τρίτο σετ, με 25-21 και προηγήθηκε με 2-1.

4o σετ:

Με μπλοκ άουτ της Νίζετιχ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (4-11). Η Μλέινκοβα διατήρησε το +7 (9-16), με άσσο, αλλά η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 20-17. Τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν στο 23-19, με πλασέ της Μλέινκοβα, αλλά ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 23-22, με δύο σερί φάσεις που ήταν μπλοκ άουτ υπέρ των «ερυθρόλευκων», αλλά δόθηκαν άουτ, ενώ αποβλήθηκε ο Λορέντζο Μιτσέλι για διαμαρτυρία! Η Κούμπουρα έκανε το 24-22 και η Μλέινκοβα το 25-23, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

5ο σετ:

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τάι μπρέικ και πήρε προβάδισμα με 5-3, με μπλοκ άουτ της Μλέινκοβα, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +3 (7-4). Ο ΑΟ Θήρας αντέδρασε και προσπέρασε (8-7) και στη συνέχεια, έφτασε στο +2 (10-8), σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Θρύλος μείωσε σε 10-9, μετά από άουτ σερβίς των γηπεδούχων και ισοφάρισε σε 10-10, με επίθεση της Κούμπουρα. Άουτ επίθεση του ΑΟ Θήρας και 11-10 οι «ερυθρόλευκες», με την Κούμπουρα να κάνει το 12-10, αλλά και το 13-10, με εξαιρετικό μπλοκ. Ο έβδομος πόντος της Σέρβας διαγώνιας στο τάι μπρέικ! Ο ΑΟ Θήρας μείωσε σε 13-12, αλλά μετά από λάθος, βρέθηκε πίσω με 14-12, με την φοβερή και τρομερή Κούμπουρα να «καθαρίζει» το ματς, με 3-2, με εντυπωσιακή πάιπ, για το 15-13.

Τα σετ (2-3): 19-25, 25-23, 25-21, 23-25, 13-15

1ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-23

3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-17, 25-21

4ο σετ: 4-8, 9-16, 17-21, 23-25

5ο σετ: 3-5, 10-8, 10-12, 13-15

Στατιστικά:

ΑΟ Θήρας (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Φερνάντες 9 (8/31 επ., 1 άσσος, 33% υπ.-17% άριστες), Μερκάδο 25 (23/54 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ.), Χριστοδούλου 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Φίγιοκ 18 (13/44 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 44% υπ. – 24% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 49% υπ. – 23% άριστες), Αγγελοπούλου 1 (1 άσσος), Καραμπάση, Χαμαλίδου 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 18 (16/49 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 33% άριστες), Καράρο 1 (1/2 επ.), Λαμπρούση 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (6/13 επ., 1 άσσος), Κούμπουρα 28 (21/61 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 19 (16/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 31% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 31% υπ. – 31% άριστες), Τάνη, Βλαχάκη 1 (1/3 επ.)