Η Άντβερπ «σκόρπισε» τη Γκένκ, και με εμφατικό τρόπο πήρε τρείς πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του βέλγικου πρωταθλήματος.

Τη τρίτη της διαδοχική νίκη για το πρωτάθλημα «έγραψε» η αντίπαλος του Ολυμπιακού για τους ομίλους του Europa League, επικρατώντας της Γκένκ με 4-2.

Πιο συγκεκριμένα η το σκόρ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Πολ Ονουάτσου στο 13′. Η απάντηση της Άντβερπ ήρθε με τον Ρίτσι ντε Λάετ στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ λίγα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Μπίργκερ Βερστρέτε στο 37ο λεπτό.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Η ομάδα της Αμβέρσας όμως ήταν ασταμάτητη σκοράροντας και 3ο τέρμα με τον Κότζι Μιγιόσι στο 41ο λεπτό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το «μαξιλαράκι» ασφαλείας των δύο γκολ.

Στην επανάληψη ο Μίκαελ Φρέι θα ανεβάσει τον πήχη του σκόρ στο 4-1 πετυχαίνοντας το 10ο του τέρμα στη σεζόν στο 69′.  Το μοναδικό που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 80ο λεπτό, ξανά με τον Ονουάτσου έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, καθώς και να κερδίσουν την αποβολή του Ρίτσι ντε Λάετ στο 84′, με τον ίδιο να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι η Άντβερπ «σκαρφάλωσε» στη 3η θέση του πρωταθλήματος έχοντας 14 βαθμούς, ενώ απέχει μόλις τρείς από τη πρωτοπόρο Κλάμπ Μπρίζ.