Μπορούσε να το κλειδώσει, δεν του δόθηκε καθαρό πέναλτι, και έπεσε στο μπλόκο της Νέας Σμύρνης, αφού ενώ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Βαλμπουενά, ισοφαρίστηκε στο 87' από τον Εμμανουηλίδη. Αντί να βρίσκεται «καβάλα» στην κορυφή, πλέον ο Θρύλος θα κληθεί να το κάνει απέναντι στον ΠΑΟΚ. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» δοκιμάζονταν στην Νέα Σμύρνη, με αντίπαλο τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για τη φετινή «μάχη» της Super League 1. Στόχος φυσικά, το να φύγει η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς με το «χρυσό» τρίποντο και τη νίκη, η οποία θα έδινε ώθηση για τη συνέχεια, αλλά και αέρα κορυφής, αφού την ερχόμενη βδομάδα θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, με τους Πειραιώτες να θέλουν να πάνε με αέρα +2 τουλάχιστον στην εν λόγω αναμέτρηση. Ο Πανιώνιος βρισκόταν στην τελευταία θέση, όμως παραδοσιακά δυσκολεύει την ομάδα μας, το σύνολο από τη Νέα Σμύρνη. Η 11η αγωνιστική ήταν αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα των Τροχαίων Δυστυχημάτων.

Στον κόσμο του ο… Καρτάλ: «Η Φενέρ άξιζε να περάσει…»

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο γηπεδούχος Πανιώνιος του Νίκκι Παπαβασιλείου επέλεξε στην ενδεκάδα τον Γ. Μασούρα ως δεξιό χαφ-εξτρέμ και τον Οικονομίδη να είναι ο παρτενέρ του Κόρμπου. Η ενδεκάδα αποτελούνταν από τους Μάλερμπ, Παπαγεωργίου, Λυμπεράκη, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλο, Παπανικολάου, Κόρμπο, Οικονομίδη, Άρτσε, Μασούρα και Αραμπούλι.

Ο Πέδρο Μαρτίνς πάλι, για τον Ολυμπιακό, κράτησε στον πάγκο τους Βαλμπουενά και Γκιλιέρμε, άφησε τον Ομάρ εκτός αποστολής, μαζί με τους Μπενζιά- Ραντζέλοβιτς, ενώ προτίμησε τον Γκασπάρ για το άκρο της άμυνας. Ο Σα ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Γκασπάρ, Σεμέδο, Μεριά και Τσιμίκας πήραν θέση στην αμυντική γραμμή του Θρύλου. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Καμαρά-Μπουχαλάκης, ενώ οι Λοβέρα-Ποντένσε βρίσκονταν στα άκρα της επίθεσης του Ολυμπιακού. Ο Σουντανί με τον Γκερέρο ολοκλήρωσαν τους «11» του Μαρτίνς.

Κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, δίχως όμως το γκολ…

Στα πρώτα λεπτά, οι Πειραιώτες ήθελαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με την πρώτη ουσιαστική φάση να γίνεται στο 12ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά, ο Λοβέρα πήρε την κεφαλιά χωρίς δυσκολία από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Μάλερμπ έδιωξε εντυπωσιακά, κρατώντας το μηδέν.

Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες απείλησαν ξανά, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αφενός στο 16’ χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη, με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ. Στο 19’ ο Καμαρά δοκίμασε ένα σουτ από αρκετά μακριά, με την μπάλα να καταλήγει εκ νέου ψηλά άουτ και τους συμπαίκτες του να γκρινιάζουν για την επιλογή του, και στο 20’ του ματς, ο Σουντανί δοκίμασε το σουτ από το κέντρο της περιοχής, με την μπάλα για άλλη μια φορά να καταλήγει ψηλά εκτός εστίας.

Στο 26ο λεπτό, ο Τσιμίκας δοκίμασε ένα πολύ όμορφο σουτ, με αρκετά φάλτσα, το οποίο βρήκε σε παίκτη του Πανιωνίου και κατέληξε σε κόρνερ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μακράν οι πρωταγωνιστές του γηπέδου, αφού η κατοχή τους ξεπερνούσε το 75%. Στο μισάωρο του αγώνα, ήταν σειρά του Πανιωνίου να πατήσει στην περιοχή του Ολυμπιακού, χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Ευαγγέλου, με τον Σα να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να απειλούσε στο ματς, ενώ στο 41’ η ομάδα μας έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-1, όταν ο Ποντένσε έκανε ατομική προσπάθεια, με το σουτ που δοκίμασε να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του κίπερ του Πανιωνίου, ενώ στην επόμενη ακριβώς φάση, έπειτα από προσπάθεια επίσης του Πορτογάλου δαιμόνιου παίκτη, ο οποίος έκανε τη σέντρα με αποδέκτη τον Γκερέρο. Ο Ισπανός επιθετικός πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ξυστά από το δεξί δοκάρι. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Γιάννη Μασούρα, από πλευράς γηπεδούχων, το οποίο μπλόκαρε με ασφάλεια ο Ζοσέ Σα.

Πήγαινε να το …κλειδώσει, μα ισοφαρίστηκε!

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης για το δεύτερο μέρος, ο Γάλλος σταρ Ματιέ Βαλμπουενά πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, αντί του Μάξι Λοβέρα.

Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος παραλίγο να πετύχει… αυτογκόλ, αφού ο Παπαγεωργίου έστειλε άθελά του την μπάλα κοντά στην εστία της ομάδας του. Όμως, στην ίδια φάση Μπουχαλάκης και Μεριά έπεσαν εντός περιοχής ύστερα από τραβήγματα παικτών του Πανιωνίου. Όμως, ο Κομίνης έδειξε πως το ματς συνεχίζεται, αν και πήγε στο VAR.

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο, αφού έπειτα από σέντρα του Γκασπάρ ο Παπανικολάου έκανε χέρι, ένα πέναλτι που έκανε γκολ ο Ματιέ Βαλμπουενά, στο 55′, και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 0-1.

Στο 66’ της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός είχε εκπληκτική ευκαιρία με τον Ποντένσε, όταν ο ίδιος έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε ελάχιστα σε αμυντικό του Πανιωνίου και πέρασε λίγο έξω από το τέρμα του Μαλέρμπ. Ένα λεπτό μετά το 70’ ο Αραμπούλι απείλησε, όμως ο τελευταίος βρέθηκε σε θέση οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γιώργος Μασούρας πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Χιλάλ Σουντανί.

Χάρη σε μακρινό σουτ του Βαλμπουενά, ο Μαλέρμπ έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Γκασπάρ κατέληξε άουτ, φάση που έγινε στο 79′. Όμως, στο 88′ έγινε η απόλυτη ψυχρολουσία, αφού ο Πανιώνιος έκανε το 1-1, με τέρμα του Εμμανουηλίδη, βάζοντας τον Τσιμίκα πίσω του και πλασάροντας τον Ζοσέ Σα.

Ο Ελ Αραμπί πέρασε στον αγώνα, αντί του Καμαρά. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πάρουν ξανά την πρωτοπορία στο σκορ.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων, ο Μαλέρμπ έκανε τεράστιες επεμβάσεις, με τον Πανιώνιο να «κλέβει» στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Κομίνης του συνδέσμου Θεσσαλίας.

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτ/νίας), Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής)

4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Παπανικολάου, Κόρμπος, Οικονομίδης, Άρτσε, Μασούρας, Αραμπούλι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Λοβέρα, Ποντένσε, Σουντανί, Γκερέρο.