Ο Ολυμπιακός πέτυχε την τέταρτη φετινή νίκη του για φέτος, επικρατώντας για τη φάση των ομίλων. Αντίπαλος το Ανόβερο και θρίαμβος με 16-7.

Ολυμπιακός: Συνέχεια στην εξαιρετική παρουσία του στη φάση των ομίλων του Champions League, έδωσε η ομάδα πόλο Ανδρών των Πειραιωτών, που πέρασε νικηφόρα με το ευρύ 16-7 από το Αννόβερο για την 4η αγωνιστική.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας που είχαν και την συμπαράσταση των οπαδών τους,  νίκησαν τους Πρωταθλητές Γερμανίας και έκαναν τα «4Χ4» που τους διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Κρίσιμη «μάχη» με Μπαρτσελονέτα

Ο Θρύλος έλεγξε το ρυθμό και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, προσθέτοντας μια ακόμη καλή εμφάνιση και νίκη στο ενεργητικό του. Η ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς στο δρόμο για το Final 8, επιβεβαίωσε ξανά τον τίτλο ενός εκ των φαβορί στη διεκδίκηση του τίτλου.  Πρώτοι σκόρερ στην αναμέτρηση με το Αννόβερο, που ήταν η τελευταία για το 2022, αναδείχθηκαν οι Φιλίποβιτς, Γενηδουνιάς που σημείωσαν αμφότεροι από 3 τέρματα, με 2 ακολούθησαν οι Βάμος, Κολόμβος, Δήμου και από 1 σκόραραν οι Μουρίκης, Δερβίσης, Παπαναστασίου.

Ισορροπία στο 1ο οκτάλεπτο

Τα πρώτα δυο λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν χωρίς σκορ, με τον Θρύλο να προηγείται στα 5:54 χάρη στο εξαιρετικό τέρμα του Μάρτον Βάμος από την περιφέρεια. Οι Γερμανοί ανέτρεψαν προσωρινά την κατάσταση χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράντοβιτς (5:26) και στην προσπάθεια του ΣΚίπερ στον παραπάνω (1:38). Είκοσι δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου οκταλέπτου ο Γιώργος Δερβίσης ισοφάρισε σε 2-2.

Πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με 7-3 στο ημίχρονο!

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο Ντίνος Γενηδουνίας με σουτ από την περιφέρεια έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, για να ισοφαρίσει ο Σούτσε στα 6:19 σε 3-3. Τα λεπτά που ακολούθησαν αποτέλεσαν «μονόλογο» των νταμπλούχων Ελλάδας οι οποίοι πάτησαν «γκάζι» και με τέσσερα διαδοχικά τέρματα που προήλθαν από τους Μουρίκη, Φιλίποβιτς, Βάμος και Γενηδουνιά, έφτασαν στο 3-7 το οποίο ήταν το σκορ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου!

Διατήρησε τον έλεγχο και έφυγε με τη νίκη!

Στο 3ο οκτάλεπτο, η ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας με τον Κολόμβο στο 8-3 στα 4:17. Ο Μπένιτς σκόραρε μετά από ώρα για το Αννόβερο στα 3:38, μειώνοντας σε 4-8, όμως ο Φουντούλης στα 26’’, επανέφερε τη διαφορά του +5, γράφοντας το 9-4, υπέρ των Πειραιωτών.  Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός ανέβηκε και με το επιμέρους 3-7, ο Θρύλος έφτασε στην τελική επικράτηση με το ευρύ 16-7 και έφυγε με τη σπουδαία νίκη από το Αννόβερο!

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-5, 1-2, 3-7

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Βάμος (περιφέρεια, 5:54), 1-1 Ράντοβιτς (πέναλτι, 5:26), 2-1 Σκίπερ (π/π, 1:38), 2-2 Δερβίσης (π/π, 0:20)

2ο οκτάλεπτο: 2-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:31), 3-3 Σούτσε (περιφέρεια, 6:19), 3-4 Μουρίκης (π/π, 5:05), 3-5 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 4:17), 3-6 Βάμος (π/π, 3:20), 3-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:33)

3ο οκτάλεπτο: 3-8 Κολόμβος (π/π., 4:17), 4-8 Μπένιτς (περιφέρεια, 3:38), 4-9 Φουντούλης (π/π., 0:26)

4ο οκτάλεπτο: 5-9 Σουέτζε (π/π., 7:20), 5-10 Φιλίποβιτς (π/π., 6:38), 5-11 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:57), 6-11 Μπάσιτς (πέναλτι, 5:04), 6-12 Δήμου (περιφέρεια, 4:43), 6-13 Κολόμβος (φουνταριστό, 3:52), 6-14 Δήμου (π/π., 1:58), 6-15 Παπαναστασίου (π/π., 1:03), 7-15 Σουέτζε (περιφέρεια, 0:21), 7-16 Φιλίποβιτς (π/π., 0:03)

Ανόβερο (Κάρστεν Σιχάφερ): Γκετζ, Κόρουσιτς, Σίπερ 1, Γκρόσεμ Σουέτζε 3, Ράντοβιτς 1, Λότζινα, Ρότερμουντ, Κούμπιτς, Γκάνσεν, Μπένιτς 1, Μπάσιτς 1, Μπένκε.

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς) Μπίγιατς, Δήμου 2, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 3, Κολόμβος 2, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς.