Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν 84-53 του Κολοσσού Ρόδου στο ΣΕΦ, προκρίθηκαν στην φάση των «4» του Κυπέλλου Ελλάδος και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα.

Δεν είχε αντίπαλο στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν με το ευρύ 84-53 του Κολοσσού Ρόδου και να προκρίνονται στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, άφησε στην άκρη την ήττα από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, προσπάθησε να παίξει όμορφο μπάσκετ με τον Αμερικανοϊσραηλινό τεχνικό των Πειραιωτών να ανοίγει το ροτέισον και να ξεκουράζει τα βασικά του ατού ενόψει του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα την επόμενη Παρασκευή στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Γιάνις Τίμα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ (αλλά και 2/10 τρίποντα), ενώ κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Για τους ηττημένους ο Ντιγκς ήταν ο μοναδικός διψήφιος παίκτης με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΟΥΠΑΝ ΓΙΑ ΟΔΗΓΟ

Από την αρχή ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του στο ΣΕΦ απέναντι στον Κολοσσό.

Γιατί μπορεί οι Ροδίτες να προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, όμως από εκεί και έπειτα το συγκρότημα του Μπλατ βρήκε λύσεις από το ποστ και… κάλυψε το καλάθι στα ριμπάουντ. Γκος και Σπανούλης πραγματοποίησαν το 14-7, ενώ ο Μαυροειδής με το αγαπημένο του παιχνίδι στη ρακέτα μείωσε σε 14-10 με γκολ φάουλ. Ο Βεζένκοφ σκόραρε για το 16-10 με δίποντο, ο σέντερ του Κολοσσού μείωσε εκ νέου, όμως ο φόργουορντ του Ολυμπιακού μαζί με τον Τουπάν (τρίποντο) έστειλαν τη διαφορά στους 9 με το 21-12 να είναι το σκορ της περιόδου.

Ο Γάλλος συνέχισε στο β δεκάλεπτο όπως τελείωσε και το πρώτο. Με τρίποντο. Διαμόρφωσε έτσι το 24-12 αλλά και το 27-12 με ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ.

Ο Τίμα τον ακολούθησε πιστά με τον ίδιο τρόπο (τέταρτο σερί τρίποντο του Ολυμπιακού που τελείωσε την περίοδο με 4/11), για να οδηγηθεί η αναμέτρηση στο 30-12. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα του Ολυμπιακού πήραν οι Μιλουτίνοφ και Βεζένκοφ για το 34-16, για να προσπαθήσει για το ροκάνισμα της διαφοράς με 4 σερί πόντους ο Μαυροειδής για το 35-20. Ο Πρίντεζης πάντως πραγματοποίησε το double score από νωρίς στο παιχνίδι (40-20) με το 44-23 τελικά να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου για τις δύο ομάδες.

ΕΝΑΣ ΥΓΙΕΙΝΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΕΦ

Ο Κολοσσός δεν ήθελε να πέσει αμαχητί στο ΣΕΦ. Για αυτό μέσω του Γκιμπς και της καλής του άμυνας, μείωσε σε 46-30 στα πρώτα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου, με τον ρυθμό στο Φάληρο να έχει πέσει αισθητά. Ο Τίμα από την μεριά του όμως είχε άλλη γνώμη. Παίζοντας ως «τεσσάρι» ο Λετονός φόργουορντ έφτασε τους 14 πόντους και το ματς στο 53-30.

Οι δύο ομάδες απέκτησαν σκορ στην επίθεση, ο Ολυμπιακός εννοείται είχε περισσότερες λύσεις και ο ΛεΝτέι με γκολ φάουλ πραγματοποίησε το 62-40.

Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στην επίθεση, οι γηπεδούχοι είδαν τον Πρίντεζη να ποστάρει με επιτυχία και το ματς έφτασε στην τελευταία περίοδο με τον φωτεινό πίνακα του ΣΕΦ να γράφει 64-40.

Μετά τον Τίμα, ήταν η σειρά του ΛεΝτέι για να σολάρει στο ματς. Ο Αμερικανός σέντερ με συνεχόμενους πόντους πραγματοποίησε το 72-44 με 7’51’’ για το τέλος του παιχνιδιού.

Συνέχισε μάλιστα για το 76-44 και ο Μάντζαρης με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 35 πόντους (79-44), με τον Ντέιβιντ Μπλατ να ρίχνει στο παρκέ και τους Μπόγρη και Τολιόπουλο και έριξε ρυθμό. Ο Κολοσσός έτρεξε ένα 7-0 σερί, ο Τίμα σκόραρε από κοντά για το 81-51 και ο Γιωργάκης έκανε το 81-53 με τον Λετονό φόργουορντ να πραγματοποιεί το τελικό 84-53 από τα 6,75μ.

Τα δεκάλεπτα : 21-12, 44-23, 64-40, 84-53