Μια ακόμα νίκη προσέθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε δια… περιπάτου με 17-31 του Φαίακα Κέρκυρας εκτός έδρας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Μια ακόμα νίκη προσέθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε δια… περιπάτου με 17-31 του Φαίακα Κέρκυρας εκτός έδρας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με την ΑΕΚ. Οι Πειραιώτες έδωσαν συνέχεια στο σερί των θετικών εμφανίσεων των τελευταίων αγώνων και είχαν ένα εύκολο απόγευμα στην Κέρκυρα, αγωνιζόμενοι με συγκέντρωση και αποφασιστικότητα από την αρχή μέχρι το φινάλε του αγώνα.  Δυναμικό παρών στην αναμέτρηση έδωσαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού ενισχύοντας υποδειγματικά την ομάδα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Προβάδισμα με +7 στο ημίχρονο

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 χάρη σε δυο τέρματα του Χερουβείμ και τον Ολυμπιακό να απαντάει με 3-0 σερί αποκτώντας το προβάδισμα για πρώτη φορά με σκόρερ τον Μπάγιο στη συμπλήρωση του 3λεπτου. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 4-4, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα το οποίο διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου. Με γκολ του Τσίλη οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +2 για το 4-6 στο 10’  για να ακολουθήσει το 5-7 από τον Καραμπουρνιώτη (12΄).  Μετά το 6-7 με το οποίο μείωσε ο Νάστος, ο Θρύλος  έτρεξε ένα 5-0 σερί διευρύνοντας στο +6 το προβάδισμά του για το 6-12 στο 24’ με σκόρερ τον Μπάγιο. Ο Γιαννακόπουλος μείωσε σε 7-12 αλλά με τα γκολ των Καραμπουρνιώτη και Μπάγιου διαμορφώθηκε το 7-14 και ο Θρύλος πήγε με την ανώτερη διαφορά του +7 στα αποδυτηρία

Ανέβασε στροφές και έφτασε άνετα στη νίκη

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια συγκέντρωση και πάτησε ακόμα περισσότερο το πόδι στο «γκάζι».  Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 8-14 με τον Καρακιανίτη, αλλά ο Μάλλιος με δυο διαδοχικά γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +8 για το 8-16 στα 32:40. Στα επόμενα λεπτά οι Πειραιώτες αύξησαν στο +9 το προβάδισμά τους με τον Λέμος να σημειώνει το 11-20 στα 43:00 ενώ τρία λεπτά αργότερα με δυο διαδοχικά γκολ του Όστοϊτς η διαφορά έγινε διψήφια για πρώτη φορά και το σκορ 12-23 υπέρ του Θρύλου. Σε αυτή την τιμή τη διατήρησε ο Μάλλιος σημειώνοντας το 15-25 στα 51:47, με τους Όστοϊτς και Λέμος να σκοράρουν στη συνέχεια για το +12 και το 15-27. Με νέο γκολ του Λέμος το προβάδισμα του Θρύλου εκτοξεύθηκε στο +13 για το 29-16 στο 56ο λεπτό, με τον Μπάγιο να διαμορφώνει το 17-31 στο 59’ που ήταν και το τελικό σκορ.