Ζευγάρωσε τις νίκες του ο Ολυμπιακός στο League Cup επικρατώντας με 3-1 του Φοίνικα Σύρου στο «Μελίνα Μερκούρη»

Τη δεύτερή του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές του League Cup πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου στο «Μελίνα Μερκούρη» και πλέον είναι και μαθηματικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη με φόντο την πρόκριση στον τελικό, προκειμένου να διατηρήσει τα σκήπτρα του.
Μετά την άνετη επικράτηση κόντρα στην Κηφισιά, η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο και τελικά έχασε, ωστόσο στη συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και πήραν μια εύκολη νίκη με 3-1 σετ.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Οι Πειραιώτες την Κυριακή (07/10) αντιμετωπίζουν τον Παμβοχαϊκό στις 17:00 στο ματς που κλείνει τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για τον όμιλο του League Cup.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό αναδείχθηκε ο Νίκος Ζουπάνης με 26 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ράουβερντινκ και Φράγκος με 12, ενώ ο Μπέμε πρόσθεσε άλλους 10.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας Σύρου μπήκε πιο ζωντανά και βρέθηκε να προηγείται με 7-11 Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 12-12 οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα ακόμα μικρό σερί και έφτασαν το σκορ στο 16-20 για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 21-25.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ αφυπνίστηκαν. Μπήκε φουριόζος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ και έφτασε τη διαφορά αι σε διψήφιο νούμερο (14-4). Ο Φοίνικας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των πρωταθλητών Ελλάδας και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στο 25-17 για το 1-1 στα σετ.

Δυναμική ήταν η εκκίνηση του Θρύλου και στο 3ο σετ στο ξεκίνημα του οποίο έτρεξε ένα επιμέρους 8-1, το οποίο προήλθε από μπλοκ του Μπέμε και ανάγκασε τον τεχνικό του Φοίνικα Σύρου να ζητήσει τάιμ άουτ. Το σερί συνεχίστηκε για το 10-1 και στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και διατήρησαν μεγάλες διαφορές (12-2, 14-3, 16-5, 18-7, 19-9) σε όλη τη διάρκεια του σετ φτάνοντας γρήγορα και εύκολα στο 25-13. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και χάρη στο 25-18 έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ!

Τα σετ: 3-1 σε 1.29, 21-25 (24’), 25-17 (22’), 25-13 (20’), 25-18 (23’)

1ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-17

3ο σετ: 8-1, 16-5, 21-10, 25-13

4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Του Φοίνικα Σύρου οι πόντι προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ζουπάνης 26 (23/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Τερβαπόρτι 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ραούβερντινκ 12 (5/14 επ., 7 άσσοι, 56% υπ. – 56% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ. – 26% άριστες), Στεφάνου (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος 1 (μπλοκ), Στιβαχτής, Σμιτ 3 (3/4 επ.), Κουμεντάκης (71% υπ. – 29% άριστες).

ΑΟ Φοίνικας Σύρου: Χήρας 1 (1/5 επ.), Φίλχο 3 (3/6 επ.), Εβάντρο 17 (15/28 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. – 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 12 (10/14 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 13% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ). Φωτιάδης 1 (1/4 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (2/6 επ.), Μήλης 8 (8/18 επ.).