Οι ερυθρόλευκες βολεϊμπολίστριες του Ολυμπιακού επικράτησαν άνετα στον αγώνα κόντρα στον Άρη με 3-0 σετ στο "Μελίνα Μερκούρη".

Οι ερυθρόλευκες βολεϊμπολίστριες του Ολυμπιακού επικράτησαν άνετα στον αγώνα κόντρα στον Άρη με 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-19) στο κλειστό του Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη” για τη 17η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ακολουθεί αναλυτικά η ενημέρωση του ερασιτέχνη σχετικά με αυτή την αναμέτρηση: «Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν με 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-19) τον Άρη στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τη 17η αγωνιστική της Volley League και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μετά το «διπλό» (0-3) επί του Ηλυσιακού στα Ιλίσια, για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στην έδρα τους, όπου πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και συνέχισαν ανοδική τους πορεία!

«Μάχη» τίτλου στο Ρέντη για τον Ολυμπιακό με τον ΠΑΟ!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-5, στα μέσα του πρώτου σετ, με τις «κίτρινες» να μειώνουν σε 11-9. Ο Θρύλος «απάντησε» με ένα 3-0 σερί, με την Κούμπουρα να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (14-9) και την Μλέινκοβα να «γράφει» το 15-10. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 16-14, αλλά οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 21-15, με ωραίο καρφί της Μλέινκοβα από τη μικρή διαγώνιο, με την Καράρο να «καθαρίζει» το πρώτο σετ, με άσσο, για το 25-17 (1-0).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-2 και 5-4, όμως αντέδρασε εξαιρετικά και έφτασε στο +3 (10-7), με μπλοκ της Λαμπρούση! Ο Άρης μείωσε στον πόντο (11-10), με την Μλέινκοβα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (14-10, 16-12). Άσσος της Κούμπουρα και 20-14 ο Θρύλος, με την Σέρβα να «χτυπάει» ξανά, για το 23-17 και την Φαριόλ να κάνει το 2-0, με πρώτο χρόνο, για το 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω με 3-0, όμως σταδιακά ανέβασαν «στροφές» και πήραν διαφορά «ασφαλείας» (10-6), με πλασέ της Νίζετιχ. Επίθεση της Μλέινκοβα και 14-11 ο Ολυμπιακός, o οποίος παρέμεινε στο +3 (18-15), με έξυπνο πλασέ της Λαμπρούση. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο (18-17), με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί τάιμ άουτ. Εξαιρετικό χτύπημα της Νίζετιχ και ξανά +2 (19-17) τα κορίτσια του Θρύλου, που έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-18), με επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Με άουτ σερβίς των «κίτρινων», οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 25-19 και στο τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ (3-0): 25-17, 25-18, 25-19

Λορέντζο Μιτσέλι: «Αρχικά, θέλω να τονίσω, ότι η σημερινή νίκη είναι αφιερωμένη στα θύματα της Θύρας 7. Μια καλή εμφάνιση. Όλη η ομάδα δουλεύει πολύ καλά στην προπόνηση και αυτό είναι το αποτέλεσμα της δουλειάς μας καθημερινά. Είναι το δεύτερο μέρος της σεζόν, ξέρουμε τι θέλουμε από τον αγωνιστικό χώρο. Ήμασταν επιθετικοί, παίξαμε καλά. Τώρα, κοιτάμε μπροστά, στο ματς της Τετάρτης, εκεί επικεντρωνόμαστε, γιατί είναι ένας ματς νοκ άουτ, για το Κύπελλο. Πρέπει να κρατήσουμε αυτή τη συγκέντρωσή μας και το επίπεδο του βόλεϊ που παίζουμε».

Τζίνα Λαμπρούση: «Νίκη σήμερα, κόντρα στον Άρη, μια μαχητική ομάδα. Μπήκαμε πάρα πολύ συγκεντρωμένες και κερδίσαμε 3-0, πιέσαμε αρκετά στο σερβίς, αν και είχαμε αρκετά σκαμπανεβάσματα. Η νίκη αυτή είναι αφιερωμένη στα αδικοχαμένα θύματα της Θύρας 7».