Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν της Παναχαϊκής με 5-0 στο Ρέντη, στο πρώτο τους ματς στη διαδικασία των play out της Super League 2.

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, ο Ολυμπιακός Κ23 κατάφερε να νικήσει με 5-0 την Παναχαϊκή στο Ρέντη για τη 2η αγωνιστική των play out της Super League 2, με τους «ερυθρόλευκους» να δίνουν το πρώτο τους ματς στη διαδικασία αυτή. Η ομάδα του Πειραιά από την αρχή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε διάθεση για να τελειώσει την υπόθεση νίκη από νωρίς και το κατάφερε.

Η πρώτη απειλή από τον Ολυμπιακό ήρθε στο 22′ με το μακρινό σουτ του Σαπουντζή, το οποίο πήγε άουτ, ενώ στο 26′ ο Σαπουντζής έκανε την μπαλιά για τον Μπα ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του έδιωξε ο τερματοφύλακας των Πατρινών. Δύο λεπτά μετά, στο 28′, ο Καραγιάννης ανέτρεψε τον Μπα και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπα που κέρδισε το πέναλτι και στο 29′ έκανε το 1-0.

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Λίγο αργότερα, στο 35′, ο Μπρίνιτς μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από την αριστερά πλευρά έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 44′ μετά από νέα ωραία ατομική προσπάθεια έκανε επίσης σουτ έξω από την περιοχή όμως αυτήν τη φορά η μπάλα πήγε άουτ και έτσι έμεινε το 2-0 για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» από νωρίς σημείωσαν το 3-0 και κάπου εκεί «κλείδωσαν» τη νίκη. Συγκεκριμένα, στο 49′ ο Σαπουντζής έκανε την μπαλιά στα δεξιά για τον Μαρίνο, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και με ωραία ενέργεια βρήκε το χώρο για το σουτ και «έγραψε» το 3-0. Ο Σαπουντζής στο 54′ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά η Παναχαϊκή στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση δεξιά του Γαϊτανίδη.

Δύο λεπτά ο Ολυμπιακός έκανε και το 4-0 στο ματς. Συγκεκριμένα, στο 56′ ο Μπα πήρε την μπάλα από το χώρο της μεσαίας γραμμής, μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε για να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μπρίνιτς, ο οποίος επίσης σκόραρε για δεύτερη φορά, όταν στο 64′ έκανε την προσποίηση έξω από την περιοχή και με σουτ από πλάγια θέση αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Πατρινών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ23 (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Κεραμίδας (76′ Λάιντνερ), Μπαγκαλιάνης, Κ. Κωστούλας, Αργυρίου, Μουζακίτης, Σαπουντζής (70′ Ι. Ιμπαγάσα), Πινακάς (70′ Σγουρός), Μαρίνος (70′ Χ. Κωστούλας), Μπρίνιτς, Μπα (76′ Παπακανέλλος).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Καραγιάννης, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Μπαρέ, Νάστος (60′ Τραορέ), Πετράτος (76′ Ντε Ολιβέιρα), Προύντζος, Λιοφάγος, Ντε Τόμας (46′ Πατρινός), Ζέκοφ (46′ Γαϊτανίδης).