Εξαιρετική για ένα δεκάλεπτο η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε 82-68 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 82-68 της Δάφνης στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου και κατέκτησε το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα του στην Α1 Γυναικών στην 3η αγωνιστική. Μετά το παιχνίδι με την Dynamo Kursk για την Ευρωλίγκα, ο Θρύλος είχε να διαχειριστεί την κούραση, δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε την πίεση του στην άμυνα, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-7 και κράτησε μέχρι τέλους τη διαφορά. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους ενώ την ακολούθησε η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 13.

Μακριά από τον καλό του εαυτό

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον με την Αμερικανίδα σέντερ να πραγματοποιεί γρήγορα το 4-0. Παρά το 6-0 της Δάφνης, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και η Τόμας με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα (9-8). Το δίποντο της Σταμάτη έφερε το 11-8, με την ομάδα του Πειραιά όμως να βρίσκεται πίσω στο σκορ στη συνέχεια και να μειώνει με τρίποντο της αρχηγού της σε 14-15. Η Τζόνσον επανέφερε την τάξη (16-15) και αργότερα η Παυλοπούλου πέτυχε το 18-18 με 2:17 για το δεκάλεπτο.

Η περίοδος έκλεισε στο 21-22 με την ομάδα της Δάφνης να πιέζει ιδιαίτερα τις νταμπλούχες Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός σκόραρε δις από την περιφέρεια για το 26-27 (Νικολοπούλου και Σωτηρίου) και η Σταμάτη με νέο τρίποντο έκανε το 29-31. Ο Θρύλος παρέμεινε πίσω στο σκορ, η Τόμας πέτυχε δύο λέι απ για το 33-35 και η Σπυριδοπούλου έκανε το 35-37 με 1,5 λεπτό για το τέλος. Ο Θρύλος δεν είχε λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο με το ματς στο 40-41 έπειτα από τρίποντο της Παυλοπούλου.

Ένα δεκάλεπτο στάθηκε αρκετό

Επιστρέφοντας στο ματς ο Ολυμπιακός βγήκε πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα και με πόντους των Τζόνσον και Τόμας προηγήθηκε με 46-42. Η Μάζιτς μετά από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 48-42 και η Παυλοπούλου έδωσε διάφορα 11 πόντων στην ομάδα της με ένα δίποντο και ένα τρίποντο (53-42).Η Τόμας πραγματοποίησε το 55-42 και η Σταμάτη μετά από καλή άμυνα και λέι απ το 57-44.

Το επιμέρους σκορ των ερυθρόλευκων έφτασε στο 19-3 σε έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο και η Μάζιτς το διεύρυνε με ένα δίποντο (61-44). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 63-44 και μπήκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 65-48.Η Δάφνη επέστρεψε στο ματς και έτρεξε ένα επιμέρους 12 -4 ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (69-60) με 4:59 για το τέλος του παιχνιδιού. Μετά το τάιμ άουτ η Σταμάτη έδωσε αέρα 12 πόντων στον Ολυμπιακό με τρίποντο (72-60) και η Παυλοπούλου με τον ίδιο τρόπο πρόσφερε το 75-62.Η Δάφνη πλησίασε σε 77-66 και 77-68 με ένα λεπτό για τη λήξη. Η Τομας σκόραρε και με το τρίποντο της Αυτζή διαμορφώθηκε το 82-68, με τον Θρύλο να κατακτά το τρίτο του ροζ φύλλο αγώνα στην Α1 Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-41, 65-48, 82-68

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 15 (6/8 δίπ., 6 ασ.) Μάζιτς 11 (3/5 δίπ., 6 ριμπ.), Σταμάτη 13 (3/5 τριπ.), Αυτζή 3, Σπυριδοπούλου 6, Παυλοπούλου 13 (2/3 δίπ., 3/3 τριπ., 4 ασ., 4 ριμπ.), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 5 (1/1 τριπ., 4 ριμπ.), Λίτση, Τζόνσον 12 (7 ριμπ.), Κοσμά.

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 11 (1), Αλεξανδρή 2, Σουλτάνη 6 (2), Γούναρη 11 (1), Τσίντομ 24, Μπράουν 14 (1).