Η Εθνική ομάδα Ελπίδων επικράτησε με 1-0 της Ανδόρας εκτός έδρας και άνοιξε λογαριασμό με την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro 2025.

Πρώτη νίκη στα προκριματικά του EURO 2025 για την Εθνική Ελπίδων, η οποία επικράτησε 1-0 της Ανδόρας στο Estadi Nacional πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Σκόρερ για την Εθνική Ομάδα, η οποία απειλήθηκε ελάχιστα στην αναμέτρηση, ο Χρήστος Τζόλης στο 49ο λεπτό.

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ σε δύο παιχνίδια για τον επιθετικό της γαλανόλευκης. Είχε σκοράρει και στην πρεμιέρα με τη Λευκορωσία στο “Απόστολος Νικολαΐδης”. Στη συνέχεια η Εθνική Ομάδα διαχειρίστηκε το προβάδισμα της μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Ιρλανδού διαιτητή Τζέιμι Ρόμπινσον, που βρήκε τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου να πανηγυρίζουν για την πρώτη τους νίκη στα προκριματικά του EURO 2025.

Ανδόρα (Ιλόι Κάσαλς): Ντε Κάστρο, Μπόρα, Ροντρίγκεζ (46′ Μπουταρφάς), Ρόμπινατ (72′ Άλβαρεζ), Ακόστα, Ολιβέιρα, Ιζκιέρδο, Μπαμπό, Ρέμολινς (86′ Μπερνιέτ), Σόλα (67′ Ρέντε), Ροντρίγκο.

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Τσοπούρογλου (46′ Κουρφαλίδης), Χρυσόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Κίτσος, Μεταξάς, Σουρλής (86′ Δαρέλας), Κρυπαράκος, Νίνο (46′ Νιάρχος), Τζόλης (92′ Παναγιώτου), Κούτσιας (67′ Μπελεβώνης).

*Στα άλλα ματς του ομίλου της Εθνικής Ελπίδων, η Πορτογαλία επικράτησε 5-0 της Λευκορωσίας και η Κροατία νίκησε 4-2 τα Νησιά Φερόε.

**Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από το σεισμό στο Μαρόκο.

Ελλάδα: Τζολάκης, Κίτσος, Κωνσταντόπουλος, Χρυσόπουλος, Τσοπούρογλου (46′ Κουρφαλίδης), Σουρλής (86′ Δαρέλας), Μεταξάς, Κρυπαράκος, Τζόλης (90+2′ Παναγιώτου), Κούτσιας (66′ Μπελεβώνης), Νίνο (46′ Νιάρχος).