Νίκη με ανατροπή στο «Σίτι Γκράουντ» η Φούλαμ, επιστροφή στις νίκες για την Άστον Βίλα με σωτήρα Γιάκομπ Ράμσεϊ.

Το πρόγραμμα της Πρέμιερ Λιγκ για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος, ξεκίνησε με δύο παιχνίδια χθες (16/09). Η Νότιγχαμ Φόρεστ υποδέχτηκε τη Φούλαμ, ενώ η Άστον Βίλα φιλοξένησε τη Σαοθάμπτον.

Το πρώτο ματς, αυτό ανάμεσα σε Νότιγχαμ και Φούλαμ, είχε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον αγωνιστικά. Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη, ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, με τον Ταϊβού Αβονίγι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 11′.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο. Οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν τα παράτησαν. Χρειάστηκαν μόλις έξι λεπτά για να αγκαλιάσουν το τρίποντο. Στο 54′ ο Αντεραμπάγιο έκανε το 1-1 και έφερε το ματς στα ίσα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παλίνια, έδωσε προβάδισμα στη Φούλαμ.

Το «κερασάκι στην τούρτα» για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα, ήρθε στο 60′, με τον Ριντ να κάνει το 1-3. Μία σπουδαία ανατροπή, με τη Νότιγχαμ το μόνο που να καταφέρνει να είναι να μειώσει σε 2-3 με τον Ο’Μπράιν στο 77′. Η Φόρεστ έμεινε στους 4 βαθμούς, ενώ η Φούλαμ έφτασε τους 11.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, Άστον Βίλα και Σαουθάμπτον είχαν ως μοναδικό σκοπό να επιστρέψουν στις νίκες. Αυτό τελικά το κατάφεραν οι «Χωριάτες», με τον Γιάκομπ Ράμσεϊ να ανοίγει το σκορ και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (1-0) στο 41′. Η Άστον Βίλα έφτασε τους 7 βαθμούς, όσους έχει και η Σαουθάμπτον.