Οι λαβωμένοι «ερυθρόλευκοι» υποχρεώθηκαν σε ήττα με 0-1 από την Μάντσεστερ Σίτι στο άδειο «Γέωργιος Καραϊσκάκης», για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν την Μάντσεστερ Σίτι στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του UEFA Champions League, με τους «ερυθρόλευκους» να ηττώνται με σκορ 0-1 από τους «πολίτες», παρά την προσπάθειά τους.

Πριν απ’ όλα, πριν αρχίσει η αναμέτρηση έγινε ενός λεπτού σιγή για την μνήμη του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα ο οποίος άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 60 ετών.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε τον Ολυμπιακό σε σχηματισμό 3-4-2-1 σε ένα σχηματισμό ανάγκης, λόγω των πολλών απουσιών που μετρούσαν οι «ερυθρόλευκοι». Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Σα, με τριάδα στην άμυνα τους Μπα, Σισέ και Σεμέδο. Ως δεξί μπακ-χαφ αγωνίστηκε ο Ντρέγκερ, ενώ ως αριστερό ο Ραφίνια, που «έσφιξε» τα δόντια. Στα χαφ έπαιξαν οι Εμβιλά και Πέπε, ενώ μπροστά τους βρέθηκαν οι Μασούρας και Καμαρά. Μοναδικός προωθημένος και σε ρόλο «ψευτοενιαρριού» ήταν ο Φορτούνης.

Από την άλλη, ο Πεπ Γκουαρντιόλα επέλεξε να ξεκινήσει όλα του τα «όπλα» και άρχισε ως βασικούς τους Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Μεντί, Ροντρίγκο, Γκουντογκάν, Μπερνάρντο, Φόντεν, Στέρλινγκ και Ζεσούς.

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Μάντσεστερ Σίτι, που πίεσε πολύ ψηλά τον Ολυμπιακό και τον έκλεισε από νωρίς στο μισό γήπεδο. Η πρώτη επιθετική προσπάθεια από πλευράς «πολιτών» ήρθε στο 3′, όταν ο Ρόδρι σούταρε έξω από την περιοχή και ο Σα μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Στο 9′, ο Φόντεν μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά και πάλι ο Σα μπλόκαρε τη μπάλα. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να δυσκολεύονται πολύ να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντίολα να έφτανε παράλληλα πολύ εύκολα στην περιοχή των Πειραιωτών.

Έπειτα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να περιορίσει τις επιθετικές προσπάθειες της Σίτι, παρά την πίεση που συνέχισε να ασκεί. Στο 31′, ο Ζεσούς βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Σα, ωστόσο ο Πορτογάλος γκολκίπερ απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Βραζιλιάνου φορ της Σίτι. Πέντε λεπτά μετά, η αγγλική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Φόντεν, ο οποίος έλαβε την μπάλα από το τακουνάκι του Στέρλινγκ και πλάσαρε για το 0-1. Στο μεταξύ, στο ξεκίνημα της φάσης υπάρχει φάουλ πάνω στον Ντρέγκερ, καθώς ο Τυνήσιος μπακ δέχτηκε αγκωνιά στο πρόσωπο, ωστόσο αυτό δεν συγκίνησε τον Ιταλό Μάσα. Στο 44′, ο Στέρλινγκ δοκίμασε ένα σουτ, με τον Σα να φωνάζει «παρών» και να διώχνει. Το ίδιο έγινε από τον Πορτογάλο κίπερ και στο 45+1′ στο φανταστικό φάουλ του Στέρλινγκ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο μετά από δύο λεπτά καθυστερήσεων βρήκε τους «ερυθρόλευκους» πίσω στο σκορ με ένα γκολ διαφορά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό σε σχέση με αυτό των πρώτων 45 λεπτών. Οι «ερυθρόλευκοι πήραν πιο πολύ τη μπάλα στα πόδια τους, ενώ πήραν και μερικά μέτρα στο γήπεδο. Στο 50′, η μπάλα παρέμεινε στην περιοχή του Ολυμπιακού και έφτασε στον Γκουντογκάν, που σούταρε ελάχιστα άουτ. Στο 61′, ο Κανσέλο δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Σα μπλόκαρε τη μπάλα. Τρία λεπτά μετά, ο Σα είπε ξανά «όχι» σε σουτ του συμπατριώτη του, αποκρούοντας. Οι «ερυθρόλευκοι», δίχως να απειλούν, κατάφεραν με μαζική άμυνα να κρατήσουν το 0-1, με τον Σα να αποκρούει το τακουνάκι του Σίλβα στο 66′.

Στο 88′, παραλίγο από το πουθενά να ισοφαρίσει με τον Φορτούνη, ο οποίος επιχείρησε το σουτ μέσα από τα αριστερά της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Έντερσον. Στο 90+1′, ο Καμαρά έβγαλε για τον Σισέ, που έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά την έστειλε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς, με τον Ολυμπιακό να ηττάται με σκορ 0-1 από την Μάντσεστερ Σίτι, όντας «λαβωμένος».

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Σισέ, Ντρέγκερ (66′ Βρουσάι), Ραφίνια, Πέπε (71′ Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας (78′ Σουντανί), Φορτούνης.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ρούμπεν Ντίας, Στόουνς, Μεντί (78′ Ζιντσένκο), Κανσέλο, Γκιντογάν (86′ Ντόιλ), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι (76′ Φερναντίνιο), Φόντεν, Στέρλινγκ (76′ Μαχρέζ), Ζεζούς (78′ Αγκουέρο).