Οι «ερυθρόλευκοι», δια πυρός και σιδήρου, πήραν την πρόκριση για τη Β' φάση του Κυπέλλου Ανδρών, αφού ξεπέρασαν το εμπόδιο του Αμύντα με σκορ 80-79.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Αμύντα, στο κλειστό του Υμηττού, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, για την Α’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Ήταν ένα ματς «τελικός», αφού ο νικητής της αναμέτρησης θα προκρινόταν στην Β’ φάση, και θα αντιμετώπιζε τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο γηπεδούχος Αμύντας ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Βαρδιάνο, Σάλεκ, Κουκουνιά, Γκάτζο και Μπέλη, ενώ ο κόουτς Τσαλδάρης για τον Ολυμπιακό με την γνωστή του πεντάδα, Τσόχλα, Παπαδιονυσίου, Σκουλίδα, Χρηστίδη και Μελισσαράτο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά την αναμέτρηση, κάνοντας ένα γρήγορο σερί 15-0, χάρη σε δύο τρίποντα του Τσόχλα και ένα του Σκουλίδα, μόλις μετά από 3 και κάτι λεπτά αγώνα. Ο Γκάτζο έσπασε το ρόδι για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 15-2. Μάλιστα, ο Αμύντας έκανε ένα δικό του σερί, ένα 11-0, με 7 πόντους του Σάλεκ. Ο Αμύντας μείωσε μάλιστα στο δίποντο, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-24 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο σκορ, με ένα βραχύ προβάδισμα, όμως το τρίποντο του Σκουλίδα έδωσε αέρα 7 πόντων στον Θρύλο (24-31). Η ομάδα του Τσαλδάρη κατείχε τον έλεγχο του ματς, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 32-41.

Με τρίποντο του Τσόχλα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τον Ολυμπιακό Β’ και τον ίδιο να γίνεται διψήφιος. Οι γηπεδούχοι, αν και βρίσκονταν σταθερά μακριά από το να προηγούνται σε σκορ, έκαναν τις προσπάθειές τους να μείνουν στο παιχνίδι (46-54). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-68, χάρη σε τρίποντο του Νικολαϊδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετά από 3:30 λεπτά αγώνα, ο Αμύντας μείωσε στους 5 πόντους (65-70), με τον Δ. Τσαλδάρη να καλεί τάιμ άουτ. Το ματς πήγε να γίνει ντέρμπι, όμως με 3 λεπτά να απομένουν στο ρολόι, ο Σκουλίδας σκόραρε με τρίποντο, δίνοντας αέρα 7 πόντων στην ομάδα μας (68-75). Ο παίκτης των «ερυθρόλευκων» έδωσε το προβάδισμα σε ένα κομβικό σημείο στην αναμέτρηση.

Ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού Β’ στις φετινές αναμετρήσεις Πέτρος Μελισσαράτος, σκόραρε τον 18ο πόντο του, κάνοντας το 77-71, μετά από «χρυσό» ριμπάουντ του Παπαδιονυσίου. Ο Αμύντας μείωσε στο καλάθι, όμως ξανά ο Σκουλίδας έδωσε τη λύση (75-80). Ο Κουκουνιάς ευστόχησε σε καλάθι για την ομάδα του, με το ματς να κρεμόταν σε μια κλωστή.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κολοβέρος βρήκε ελεύθερο σουτ, αφού ο Αμύντας επέλεξε να μην κάνει τα φάουλ που είχε να δώσει στον Ολυμπιακό Β’, ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε, με τον Γκάτζο να πηγαίνει στις βολές, σκοράροντας και κάνοντας το σκορ 79-80. Η επίθεση πέρασε στα χέρια του Ολυμπιακού, με το τελικό σκορ 80-79 να δίνει τη νίκη στον Θρύλο και την αναπτυξιακή ομάδα, που πήρε την πρόκριση για τη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 32-41,56-68, 79-80.

Διαιτητές: Σώμος, Ψαριανός, Θεωνάς.

Αμύντας: Τοπάλλι, Σιούντρης 13 (2), Οικονόμου 6, Βαρδιάνος 3, Σαλέκ 14, Κουκουνιάς 16 (1), Γιούσι 8, Γκατζο 11 (1), Μπέλη 5 (1), Τάγαρης 3, Αποστολάκης, Κανονίδης.

Ολυμπιακός Β’: Παπαδιονυσίου 4, Κουρτίδης, Μωραϊτης 3 (1), Νικολαϊδης 12 (1), Κολοβέρος 2, Καμπούρης, Τσόχλας 13 (3), Σκουλίδας 14 (4), Κάδρας 6, Χρηστίδης 5, Τσάμης 3 (1), Μελισσαράτος 18 (9 ριμπ., 6 ασιστ).