Ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ, νικώντας με 19-18 στη Θεσσαλονίκη και παίρνοντας την πρόκριση τους τελικούς της Handball Premier.

Μετά την εξαιρετική εμφάνιση και τη σπουδαία νίκη (27-19) στην πρώτη ημιτελική «μάχη» στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, ο Θρύλος κυριάρχησε στην έδρα των «ασπρόμαυρων», προηγήθηκε με 10-6 και 17-13, ενώ στα τελευταία λεπτά, έβγαλε χαρακτήρα και παρότι βρέθηκε πίσω (18-17), νίκησε με 19-18.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Το ματς

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-0, με γκολ του Μοντόρο σε κενή εστία (5:15), με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 5-3, στο 11:50. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, ο Παπαδόπουλος «χτύπησε» ξανά, αυτή τη φορά στην κόντρα, για το 6-4, ενώ ο Νιόκας διατήρησε το +2 (5-7, 24:15). Στο 25ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ασίστ του Μπάουερ και δήλωσε και πάλι «παρών», ανεβάζοντας τη διαφορά στα τρία τέρματα (6-9), με τον Νιόκας να κάνει το +4 (6-10), στο 27:20.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ελλάδας μπροστά με +3 (7-10). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος έφτασε στο 17-13, με γκολ του Κανδύλα, κυριαρχώντας απόλυτα, όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε… στροφές και προσπέρασε (18-17). Στο 18-18, ο Κοτανίδης απέκρουσε πέναλτι, κρατώντας «ζωντανούς» τους «ερυθρόλευκους», με τον Καραμπουρνιώτη να δίνει προβάδισμα, στο 29ο λεπτό, για το 19-18!

Το τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα του και έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη, «σφραγίζοντας» την πρόκριση για την τελική φάση.