Ο Ολυμπιακός αν και αγχώθηκε για ένα ημίχρονο στο Βερολίνο, τελικά πραγματοποίησε μία καλή και σοβαρή εμφάνιση και κέρδισε άνετα την Άλμπα με 94-67 έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές. Επόμενος αντίπαλος στις 2 Ιανουαρίου η Μιλάνο στο ΣΕΦ.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας χάρη σε μία εκπληκτική τρίτη περίοδο κέρδισαν εύκολα στην Άλμπα το Βερολίνο με 94-67 και ολοκλήρωσαν με εκτός έδρας νίκη τον πρώτο γύρο της κανονική περιόδου της Ευρωλίγκα!

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Πίτερς με 21 πόντους (8/10 σουτ), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Φαλ με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ και ο Λαρεντζάκης με 10 πόντους και 7 ασίστ.

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα (80-82): ΞΕΦΤΙΛΑ και ετσιθελικό 1-2 απ’ τους γκρι!

Ακόμα ξεχώρισαν ο Παπανικολάου με 9 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Ουόκαπ με 4 πόντους, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 9-8 και πάτησε πάλι το πόδι του στην οκτάδα, ενώ απέχει μόλις μία νίκη από τις θέσεις 4-6 και κλείνει τον πρώτο γύρο με το τέταρτο του διπλό, «ισοφαρίζοντας» έτσι τις τέσσερις ήττες στο Φάληρο.

Επόμενη αποστολή για τους Πειραιώτες στην Ευρωλίγκα είναι η πρώτη «διαβολοβδομάδα» του 2024, όπου και θα υποδεχθούν στο ΣΕΦ το Μιλάνο (2/1) και τη Μονακό (4/1), σε δύο πολύ κρίσιμα ματς.

Λαρεντζάκης και Γκος έσωσαν το κακό μέρος του

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η άμυνα του Ολυμπιακού δεν ήταν καλή και με τον Μπιν να έχει 2/2 τρίποντα και ο Τίμαν 3 ασίστ το σκορ ήταν ισόπαλο με 10-10 στο 5ο λεπτό.

Οι Πειραιώτες ήταν καλοί επιθετικά, παρά τα 1/5 τρίποντα, όμως η άμυνα τους δεν διορθωνόταν και οι Γερμανοί με 4/6 τρίποντα ήταν μπροστά με 18-16 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 25-19 και τον Στέρλινγκ Μπράουν, να σκοράρει 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα καλά και στις δύο πλευρές και έχοντας 2/10 τρίποντα και η Άλμπα 8/13 βρέθηκε πίσω με 34-23 στο 14ο λεπτό και προβλημάτιζε, αφού δεν έβρισκε λύσεις.

Οι Πειραιώτες με 3 καλές άμυνες και με 10 πόντους από Ουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκη μείωσαν σε 36-33 (στο 17′), ενώ η διαφορά έπεσε και στον έναν (40-39) σε ένα ματς με «τρελό» ρυθμό.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-40 και τον Ολυμπιακό να μην παίζει καλά και να βρίσκει λύσεις μονάχα από το δίδυμο Λαρεντζάκη και Ουίλιαμς-Γκος, όπου μαζί είχαν 16 πόντους και 3 ασίστ.

«Μεταμορφώθηκε» και το πήρε εύκολα!

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης άρχισε με 8-0 σερί του Ολυμπιακού δια χειρός Πίτερς και Κάνααν κι ερυθρόλευκο προβάδισμα μετά από ώρα με 48-43 (στο 23′).

Το επιμέρους του Ολυμπιακού πήγε στο 16-2 παρουσιάζοντας «μεταμορφωμένη» εικόνα και το προβάδισμα του πήγε στο +11 (56-45) στο 25ο λεπτό παίρνοντας πολλά από την αρχική του πεντάδα με Ουόκαπ, Κάνααν, Πίτερς, Παπανικολάου και Φαλ.

Παρότι ο Φαλ κυριαρχούσε, ο Ματ Τόμας με 2/2 τρίποντα μετά από κακές άμυνες του Κάνααν μείωσε σε 58-51 (στο 27ο λεπτό), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τρομερό ερυθρόλευκο σερί 9-0 και τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στο +16 (67-51)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο Παπανικολάου και Λαρεντζάκης με 2/2 τρίποντα έφεραν τη διαφορά στους 20 (73-53 στο 32′) και ουσιαστικά είχαν όλα κριθεί στο ματς.

Η Άλμπα έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 73-59 στο 34ο λεπτό εκμεταλλευόμενη τα λάθη και τη χαλάρωση του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες συνήλθαν και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +20 (81-61 στο 36′) και δύο λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 87-65. Στο φινάλε πανηγύρισαν τη νίκη με 94-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94