Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου για την 24η αγωνιστική της Euroleague και επικράτησε με 60-93.

Κάτι παραπάνω από εξαιρετικός ήταν ο Ολυμπιακός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Άλμπα Βερολίνου για τη Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» κάνανε ένα άψογο παιχνίδι και κατάφεραν με άνεση να επικρατήσουν των Γερμανών με 90-63 για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Ένα ματς στο οποίο δεν επέτρεψε ο Ολυμπιακός στους γηπεδούχους να παλέψουν για το θετικό αποτέλεσμα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Το πρώτο καλάθι στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Άλμπα, μπήκε στο 09:34, με τον Κώστα Παπανικολάου να ευστοχεί σε λέι απ. Μπορεί το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι να μην είχαν σκοράρει, όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πονοκέφαλο μιας και είχαν ήδη 3 φάουλ, εκ των οποίων τα 2 ήταν από τον Μουσταφά Φαλ.

Παρόλα αυτά η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειχνε εξαιρετική. Μέχρι το 07:40 το σκορ ήταν 7-0 υπέρ του Ολυμπιακού, με την Άλμπα να ευστοχεί για πρώτη φορά στο 07:17. Το μόνο αρνητικό που θα έπρεπε να διαχειριστεί ο coach Μπαρτζώκας, είναι στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς τόσο ο Φαλ, όσο και ο Μπλακ είχαν από δύο φάουλ.

Στο 05:25, μετά από δύο σερί εύστοχες επιθέσεις των φιλοξενούμενων, η διαφορά ήταν και πάλι στους 7 (5-12). Στο 04:24, η Άλμπα είχε μειώσει σε 10-12, όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την καλύτερη απάντηση καθώς είχε ακολουθήσει ένα επιμέρους σκορ 9-0, είχαν κάνει το 21-10 στο 01:40.

Το δεκάλεπτο είχε ολοκληρωθεί με τον καλύτερο τρόπο, με τον Ολυμπιακό να ήταν μπροστά στο σκορ με 28-13, με τον Σάσα Βεζένκοφ να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι στα 11 δευτερόλεπτα. Ο Βούλγαρος φόργουορντ είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο το είχε πετύχει ο Τζόελ Μπολομπόι, ο οποίος είχε πάει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 17 (13-30). Η Άλμπα είχε απαντήσει με δίποντο του Σίκμα στο 08:58, όμως με δύο εύστοχες επιθέσεις (ένα δίποντο και ένα τρίποντο) οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 35-15 στο 07:41. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς και μέχρι το 04:27, είχε πάρει προβάδισμα 21 πόντων (18-39).

Η Άλμπα βέβαια, δεν έδειχνε διατεθειμένη να μην παλέψει στο ματς. Με ένα επιμέρους σκορ 17-6 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, οι Γερμανοί είχαν μειώσει σε 35-45, σκορ το οποίο ήταν και τελικό στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Ολυμπιακός στο 09:45 με τον Φαλ να κάνει το 35-47. Στο 07:13, ο Σίκμα με δίποντο είχε μειώσει σε 41-50, όμως έκτοτε ήταν η ώρα να «καθαρίσει» το ματς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Από το 06:50 μέχρι το 01:42, ο Ολυμπιακός είχε ένα επιμέρους σκορ 22-2, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά με 43-72! Ασύλλυπτη απόδοση, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνανε ότι θέλανε στο παρκέ.

Το τελικό αποτέλεσμα με τη λήξη της τρίτης περιόδου, ήταν 45-73, με τον Κώστα Παπανικολάου να ευστοχεί σε μία ελεύθερη βολή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Γουέιτζελ με δίποντο στο 08:52, ο οποίος είχε μειώσει σε 47-73. Ο Ολυμπιακός είχε απαντήσει με τον φανταστικό Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος.

Η Άλμπα από ένα σημείο και μετά είχε σταματήσει την όποια προσπάθειά της, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί εν τέλει με 93-60.