Όλα όσα δήλωσε ο Ματίας Αλμέιδα μετά την νίκη του Ολυμπιακού με 2-1 στη ρεβάνς του Κυπέλλου επί της ΑΕΚ αλλά την πρόκριση της Ένωσης.

«Στο Κύπελλο όταν είναι διπλά τα παιχνίδια πάντα παίζεις 180 λεπτά. Ποτέ δεν θα ήμουν χαρούμενος για μια ήττα αλλά γιορτάζω γιατί η ΑΕΚ βρίσκεται ξανά στον τελικό μετά από τρία χρόνια και γιατί στην πρώτη μας χρονιά στην Ελλάδα καταφέραμε κάτι τόσο σημαντικό.

Ήταν το παιχνίδι που περιμέναμε. Ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα. Όταν βρίσκεται σε μειονέκτημα δεν υπάρχει άλλος τρόπος από τον τρόπο που έπαιξε ο αντίπαλος. Εμείς δεν ήρθαμε να κρυφτούμε, θέλαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Με τις αλλαγές που κάναμε ίσως να καταλάβατε πως θέλουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δεν πετάξαμε κάποια μπάλα από τον δικό μας τον πάγκο για να καθυστερήσουμε το ματς. Ξέραμε πως απέναντί μας είχαμε μια μεγάλη ομάδα με καλούς ποδοσφαιριστές».