Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Δούκα με μεγάλη νίκη!

Μια ακόμα νίκη φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν στο Δαΐς του Δούκα με 25-20 για την 13η αγωνιστική της Handball Premier και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας απολογισμό 12 νίκες και 1 ισοπαλία.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έδειξαν χαρακτήρα σε μια δύσκολη έδρα και με πρωταγωνιστή τον Τζηρά έφυγαν με το διπλό από το Δαΐς. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα αφήνει πίσω της πλέον το παιχνίδι με τον Δούκα και επικεντρώνεται στο ντέρμπι που ακολουθεί με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο (23/01).

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Η εικόνα του αγώνα:

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0, χάρη στα τέρματα των Τζηρά και Ρέινα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2, με τον Τζηρά να δίνει ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 12-12. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Οι Πειραιώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με εξαιρετική άμυνα έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με 25-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 4-8, 6-9, 10-11, 12-12 (ημ.), 14-13, 15-15, 16-17, 18-19, 19-23, 20-25

Δούκας (Κωνσταντίνος Μπούνας): Μωραϊτης 1, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 1, Πολυδώρος, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ταουσάνης 2, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Κλέωπας, Κολλύρης, Κεδέρης 5

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Ρέινα 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 2, Κόντης.