Με την επιστροφή στην αγωνιστική δράση, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού πραγματοποίησε ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του 8ου διαδοχικού πρωταθλήματος, αφού επικράτησε άνετα με 12-3 της Βουλιαγμένης με στο Παπαστράτειο για τη 19η αγωνιστική της Α1.

Με όπλο την εξαιρετική άμυνα και το πολύ καλό ποσοστό  στον παίκτη παραπάνω (5/8), οι Πειραιώτες αύξησαν στο +8 τη διαφορά από τη δεύτερη της κατάταξης Βουλιαγμένη και χρειάζονται ένα βαθμό, στις εναπομείνασες τρεις αγωνιστικές για να πανηγυρίσουν και μαθηματικά την κατάκτηση του 34ου πρωταθλήματος της ιστορίας του.

Απ’ την αρχή τον έλεγχο!

Ολυμπιακός: Στην Ελβετία τα «λιοντάρια» με φόντο την κούπα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με το γκολ του Μουρίκη στα 7:22 στον παίκτη παραπάνω. Τρία λεπτά μετά ο αρχηγός του Θρύλου με νέα προσπάθεια από το φουνταριστό διπλασίασε τα τέρματά του δίνοντας τον «αέρα» του +2 (4:50), για να μειώσει ο Αφρουδάκης στην επόμενη επίθεση σε 2-1. Με σκόρερ τον Αλέξανδρο Γούνα, ο Ολυμπιακός επανήλθε στη διαφορά των δυο τερμάτων, φτάνοντας στο 3-1, τρία λεπτά πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και παρέμεινε το 3-1.

Αύξησε τη διαφορά!

Πολύ δυνατά, μπήκε ο Ολυμπιακός και στο 2ο οκτάλεπτο και με τρία διαδοχικά γκολ των Δερβίση, Γενηδουνιά, Κάκκαρης, διεύρυνε στο +5 το προβάδισμά φτάνοντας στο 6-1, 3:19 πριν τη λήξη του οκταλέπτου. Οι Πειραιώτες που μετά το 2-1 του Αφρουδάκη, με όπλο την εξαιρετική άμυνα, έτρεξαν ένα 4-0 σερί, διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, για 12 αγωνιστικά λεπτά, διατηρώντας αυτό το 6-1 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Συνέχισε την εξαιρετική άμυνα!

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο 3ο οκτάλεπτο, με τον Θρύλο να διατηρεί την εξαιρετική εικόνα στην αμυντική λειτουργία και το πολύ καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω. Ο Αλέξανδρος Γούνας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στα 6:31 από την περιφέρεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-1 και δυο λεπτά αργότερα ο Μάρο Γιόκοβιτς με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό «έγραψε» το 8-1, με τον Ολυμπιακό να έχει 5/7 στον παίκτη παραπάνω.

«Αγκαλιά» με το 8ο σερί!

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε την εξαιρετική εμφάνιση και δεν επέτρεψε στη Βουλιαγμένη να ψαλιδίσει τη διαφορά. Οι Πειραιώτες χτύπησαν στην κόντρα σε αρκετές περιπτώσεις και με τα τέρματα των Γούνα, Γενηδουνιά και Α. Χαλυβόπουλου έφτασαν στο +10 τη διαφορά για το 11-1, (5:26). Η Βουλιαγμένη κατάφερε να σκοράρει ξανά μετά από 24 λεπτά και από τα μέσα του 1ου οκταλέπτου, μειώνοντας σε 11-2 με τον Κουρούβανη, 4:40 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Μαθιόπουλος δυο λεπτά αργότερα επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πετυχαίνοντας το 12-2 με τον Γκιουβέτση να σημειώνει με πέναλτι το 12-3 (1:13), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Κάπως έτσι ο Θρύλος έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση και βρίσκεται «αγκαλιά» με το 8ο σερί πρωτάθλημα!

Tα οκτάλεπτα: 3-1, 3-0, 2-0, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μουρίκης (π/π., 7:22), 2-0 Μουρίκης (φουνταριστό, 4:50), 2-1 Αφρουδάκης (περιφέρεια, 4:17), 3-1 Γούνας (π/π., 3:07)

2ο οκτάλεπτο: 4-1 Δερβίσης (π/π., 6:35), 5-1 Γενηδουνιάς (κόντρα, 5:13), 6-1 Κάκαρης (π/π., 3:19)

3ο οκτάλεπτο: 7-1 Γούνας (περιφέρεια, 6:31), 8-1 Γιοκοβιτς (π/π.,  5:17)

4ο οκτάλεπτο: 9-1 Γούνας (πέναλτι, 7:40), 10-1 Γενηδουνιάς (κόντρα, 7:06), 11-1 Χαλυβόπουλος (κόντρα, 5:26), 11-2 Κουρούβανης (4:40), 12-2 Μαθιόπουλος (2:12), 12-3  Γκιουβέτσης (πέναλτι, 1:13)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Μυλωνάκης, Γιόκοβιτς 1, Μαθιόπουλος 1, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης 2, Γούνας 3, Αργυρόπουλος, Μίτροβιτς, Ι. Χαλυβόπουλος,  Α. Χαλυβόπουλος 1

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: (Χέρβο Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Ηλιόπουλος, Καλογερόπουλος, Γκιουβέτσης 1, Σταμέλος, Γούβης, Αφρουδάκης 1, Παπανικολάου, Ποντικέας, Κουρούβανης 1, Χαλκιάς, Βούκσεβιτς, Μπακαλούμης, Καστρινάκης,Βλάσσης

Αντώνης Κόκκινος

Άρρωστος με το ποδόσφαιρο από μικρός και με τον αθλητισμό γενικότερα. Οι πρώτες λέξεις που έμαθε να λέει, ήταν μαμά, μπαμπά και Ολυμπιακός. Θυμάται από πιτσιρικάς να στέκεται μπροστά σε μια τηλεόραση να δει τον Θρύλο. Η αρρώστια του με τον Ζιοβάνι αθεράπευτη, βλέπει ξανά και ξανά τα βιντεάκια του μάγου.

Έχει σπουδάσει στο Κέντρο Αθλητικού Ρεπορτάζ (ΚΑΡ) και έχει περάσει από εφημερίδες και sites, με την μεγαλύτερη τιμή για αυτόν να είναι η «Ελευθεροτυπία», που την αποκαλεί το… μεγάλο σχολείο για τον ίδιο. Από το 2014 κάνει αναλύσεις αγώνων σε στοιχηματικά sites, όπου διατηρεί και την προσωπική του στήλη.

Θα τον βρείτε επίσης στο ραδιόφωνο αλλά κάποιες φορές και στην τηλεόραση. Η τρέλα του με τον Ολυμπιακό τεράστια και μέσα από το Thrylos24.gr, θα καταθέτει την άποψη του για την μεγάλη του αγάπη.