Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί αποτελεί τον αδιαμφισβήτητο πρωταγωνιστή του Ολυμπιακού στη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο όντας ο μακράν πρώτος σκόρερ του.

Τρέλα και παραφροσύνη, δύο εκφράσεις που αποτυπώνουν πλήρως την ατμόσφαιρα της βραδιάς που βίωσε η ομάδα του Ολυμπιακού στο Βίλα Παρκ την Πέμπτη (02/05).

Οι ερυθρόλευκοι απέδειξαν εξαιρετική ψυχραιμία και κατάφεραν να επικρατήσουν 4-2 της Άστον Βίλα στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών του Κόνφερενς Λιγκ.

Βάφονται ερυθρόλευκα τα αποδυτήρια της «OPAP Arena»! (photos)

Αν και έχασε προβάδισμα δύο γκολ, με τους “Χωριάτες” να ισοφαρίζουν 2-2, ο Θρύλος κατάφερε να σημειώσει άλλα δύο τέρματα και να πάει στον επαναληπτικό αγώνα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” την επόμενη εβδομάδα με ένα σημαντικό προβάδισμα, με τους φιλάθλους της ομάδας να έχουν ήδη εξαντλήσει τα εισιτήρια.

Ο πρωταγωνιστής της μεγάλης νίκης ήταν ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί.

Αν οι ερυθρόλευκοι καταφέρουν να διασφαλίσουν την πρόκριση στον Ναό, τότε αυτό θα οφείλεται κυρίως στον Μαροκινό επιθετικό που σημείωσε τρία γκολ.

Ήταν μάλιστα το πρώτο του χατ-τρικ με την φανέλα των Πειραιωτών, σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της σεζόν.

Στο 16′ εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Τσικίνιο, σκοράροντας εντυπωσιακά κόντρα στον Ρόμπιν Όλσεν.

Στο 28′ δέχτηκε εξαιρετική πάσα από τον Ντανιέλ Ποντένσε, ελέγχοντας με το κεφάλι και νικώντας ξανά τον τερματοφύλακα των Άγγλων.

Στο 56′, αφού η Άστον Βίλα είχε ισοφαρίσει, εκτελώντας πέναλτι έδειξε απόλυτη ψυχραιμία και έβαλε ξανά τον δαφνοστεφανωμένο έφηβο σε θέση οδηγού.

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί δεν χρειάστηκε πολλές προσπάθειες για να ξεχωρίσει.

Είχε τρεις τελικές στο παιχνίδι και σε όλες κατάφερε να σκοράρει.

Επιπλέον, είχε 24 συνολικές ενέργειες στο ματς και 9 από τις 16 μεταβιβάσεις του ήταν επιτυχημένες.

Με άλλα λόγια, ήταν ένας απόλυτος εκτελεστής στο γήπεδο και ο αναμφισβήτητος πρωταγωνιστής.

Τα τελευταία χρόνια, ο άνθρωπος – σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ο συμπατριώτης του Μαροκινός φαίνεται ότι ακολουθεί τα βήματά του, ήδη από την πρώτη του σεζόν στο μεγάλο λιμάνι.

Ο 30χρονος έφτασε τα οκτώ γκολ σε επτά αγώνες στο Κόνφερενς Λιγκ, σε συνδυασμό με τα τρία που πέτυχε σε έξι αναμετρήσεις στο Γιουρόπα Λιγκ, κερδίζοντας μία μοναδική θέση στην ιστορία των “ερυθρόλευκων“.

Συγκεκριμένα, ο 30χρονος επιθετικός έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του συλλόγου που σημείωσε 10+ γκολ σε μία αγωνιστική περίοδο στην Ευρώπη (έχει φτάσει τα 13 πλέον).

Επιπλέον, κατάφερε να ξεπεράσει τα 28 γκολ που είχε πετύχει ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στη σεζόν 2020/21, στην καλύτερή του αγωνιστική χρονιά με τα ερυθρόλευκα.

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί έχει πετύχει 30 γκολ και ακόμη δεν έχει τελειώσει η αγωνιστική περίοδος, οπότε ο “λογαριασμός” του μπορεί να αυξηθεί.