Οι ερυθρόλευκοι δε δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο απέναντι στην Ξάνθη, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, με το 3-1. Ντεμπούτο για Μασούρα (στο «Γ. Καραϊσκάκης») και Σολδάνο. Σκόρερ οι Ποντένσε (29', 61') και Χασάν (52') για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα από το «Γ. Καραϊσκάκης»...

Εύκολη, όπως αποδείχθηκε, πρόκριση με αντίπαλο την Ξάνθη στο «Γ. Καραϊσκάκης» πήρε ο Ολυμπιακός, αφού με νίκη 3-1 πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Γράφει ο Μιχάλης Μαχαίρας από το «Γ. Καραϊσκάκης»

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Οι ερυθρόλευκοι αγωνίζονταν με αντίπαλο την Ξάνθη, στο πλαίσιο της ρεβάνς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, στο «σπίτι» τους το «Γ. Καραϊσκάκης». Το προηγούμενο ματς στα «Πηγάδια» είχε ολοκληρωθεί με λευκή ισοπαλία, δίνοντας ελπίδες στην Ακριτική ομάδα για πρόκριση. Φυσικά, αυτό δεν θα το επέτρεπαν οι Πειραιώτες, με τον Πέδρο Μαρτίνς και τους παίκτες της ομάδας μας, να σκέφτονταν μονάχα τη νίκη και το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε κάποιες διαφοροποιήσεις στην ενδεκάδα που παρέταξε στο χορτάρι του «Γ. Καραϊσκάκης». Συγκεκριμένα στο τέρμα επιλέχθηκε ο Σα, με τετράδα άμυνας τους Τσιμίκα-Τοροσίδη στα άκρα και δίδυμο στόπερ τους Μιράντα-Μεριά. Μπροστά τους στον άξονα αγωνίστηκαν οι Νάτχο και Μπουχαλάκης, με τον Φορτούνη να ήταν στη θέση του μεσοεπιθετικού. Στις πτέρυγες επιλέχθηκαν οι Ποντένσε-Μασούρας αντί του Λάζαρου, με βασικό σέντερ φορ τον Αχμέντ Χασάν.

Για τον Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησαν στη βασική ενδεκάδα οι Ζιβκοβιτς, Κοβάτσεβιτς, Κασαδο, Λισγαρας, Μελιοπουλος, Ντουριτσκοβιτς, Κάστρο, Μπαξεβανιδης, Φουρταδο, Καμαρά και Σιλά.

Στο μισάωρο με… σκορ πρόκρισης!

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά στην αναμέτρηση, με την κατοχή να ήταν συντριπτικά υπέρ τους, με αρκετά καλή ευκαιρία εκείνη του 12ου λεπτού, όταν και ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε σουτ του Τσιμίκα με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός είχε μια εξίσου καλή ευκαιρία να πετύχει τέρμα, όταν ο Μασούρας είχε δύο καλές ευκαιρίες. Μία κεφαλιά την οποία και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης και μία άλλη κεφαλιά, την οποία δεν έπιασε όπως θα ήθελε, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Γκιλιέρμε.

Στο 29’ της αναμέτρησης, η ομάδα μας πέτυχε το πρώτο της τέρμα, με σκόρερ τον Ντανιέλ Ποντένσε, όταν έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπίμπαρς Νάτχο, υποδέχτηκε την μπάλα ο παίκτης του Θρύλου και δεν αστόχησε, πραγματοποιώντας το 1-0.

Ποντένσε

Στο δίλεπτο 43’- 44’ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όταν αρχικά ο Ποντένσε σούταρε, με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει και στο επόμενο λεπτό, ο Χασάν δοκίμασε ένα γυριστό, χωρίς όμως να πετύχει τέρμα, αποκρούοντας ξανά ο τερματοφύλακας της Ακριτικής ομάδας. Στο 45’ έγινε και μια αψιμαχία μεταξύ Φορτούνη και Μπαξεβανίδη, με τον Τζοβάρα να λειτουργεί πυροσβεστικά, μοιράζοντας σε Νάτχο, Γκιλιέρμε και Κασάδο από μια κίτρινη κάρτα.

Το καθάρισε σαν… σίφουνας!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, στη θέση του Κοβάσεβιτς πήρε ο Μπαριέντος. Στο πρώτο δίλεπτο, ο Ολυμπιακός απείλησε, αφενός με τον Νάτχο, ο οποίος σούταρε από κοντά, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να λέει για άλλη μια φορά «όχι». Στο 52ο λεπτό όμως, έπειτα από 1-2 Φορτούνη και Χασάν, ο Αιγύπτιος επιθετικός πραγματοποίησε με σουτ του στην αριστερή γωνία του Ζίβκοβιτς, το 2-0, δίνοντας πλέον αέρα πρόκρισης στην ομάδα μας.

ΧΑΣΑΝ

Στο 55’ της αναμέτρησης, ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη αλλαγή της ομάδας μας, όταν τη θέση του Γκιλιέρμε πήρε ο Μπουχαλάκης. Λίγα λεπτά αργότερα, πέρασε και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Κώστα Φορτούνη. Όμως, οι ερυθρόλευκοι δε σταμάτησαν στα δύο τέρματα, αφού ο Ντανιέλ Ποντένσε στο 61′, σκόραρε για δεύτερη φορά, πραγματοποιώντας το 3-0, με σουτ από το κέντρο της περιοχής, σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα της Ξάνθης.

Στο 63ο λεπτό, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Φράνκο Σολδάνο, μπαίνοντας στη θέση του Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος ελάχιστα λεπτά πριν είχε κάνει το 3-0 για την ομάδα μας. Όμως, η Ξάνθη στο 74′ προσπάθησε να μπει στον αγώνα, όταν ο Φουρτάδο μείωσε σε 3-1 το σκορ, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι… που δεν έδινε ούτε ο Σαββίδης, μετά από υπόδειξη για χέρι του Τσιμίκα. Σαφώς ανώτερος ο Ολυμπιακός, δε δυσκολεύτηκε στη συνέχεια του αγώνα, με τον Σολδάνο να δοκιμάζει μάλιστα και ένα σουτ, το οποίο ήταν εκτός στόχου. Το τελικό σκορ ήταν το 3-1, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα που ήθελε για συνέχεια στο Κύπελλο Ελλάδος.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Νάτχο, Φορτούνης, Γκιλιέρμε (Μπουχαλάκης 55’), Μασούρας, Χασάν, Μεριά, Τσιμίκας, Μιράντα, Τοροσίδης, Ποντένσε.

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς (Μπαριέντος 46’), Κασάδο, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Ντουρίτσκοβιτς (Κάντα 55’), Κάστρο (Ντιρεστάμ 68′), Μπαξεβανίδης, Φουρτάδο, Καμαρά, Σιλά.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας

Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης, Αντώνης Δίπλαρης

4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης