Ο Ολυμπιακός πήγε στην «OPAP Arena», κέρδισε 3-1 και έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε στην έδρα της ΑΕΚ.

Ένα ονειρικό βράδυ για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» παίξανε στην έδρα της ΑΕΚ για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και πήρε τη νίκη με 3-1.

Το αυτογκόλ του Μουκουντί ήταν η αρχή, με τα γκολ των Μπακαμπού και Κανός να ακολουθούν. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 3-1.

Ο πρώτος «εκλεκτός» του Μεντιλίμπαρ! (video)

Ο Θρύλος φτάνει μια ανάσα από την κορυφή και δείχνει σε όλους ότι… ο τίτλος θα γίνει δικός του!

Με την έναρξη του παιχνιδιού, ήταν δεδομένο ότι η ΑΕΚ θα προσπαθήσει με την ώθηση της έδρας να πιέσει τον Ολυμπιακό για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ όπως είχε κάνει και στο ματς του κυπέλλου πριν λίγες βδομάδες.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν πιο συνειδητοποιημένοι σε σχέση με το προηγούμενο ματς στην «OPAP Arena», με τους γηπεδούχους βέβαια να είχαν στα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας, χωρίς να δημιουργούν μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

Υπήρχαν έντονα παράπονα από πλευράς Ολυμπιακού σε κόντρα επίθεση της ομάδας, όταν ο Μουκουντί κλώτσησε τον Κανός εκτός περιοχής προτού βγει τετ α τετ, με τον Μαριάνι να μην δίνει φάουλ.

Στο 22′ η ΑΕΚ είχε ανοίξει το σκορ, όμως πολύ σωστά το γκολ είχε ακυρωθεί, μιας και ο Πινέδα είχε υποδεχτεί την μπάλα με το χέρι, προτού σκοράρει στην εστία του Ολυμπιακού.

Ο Μπακαμπού είχε τη μόνη καλή ευκαιρία για τους Πειραιώτες στο πρώτο μέρος, με την ΑΕΚ να είχε την κατοχή σε ένα ματς το οποίο είχε αρκετές διακοπές για φάουλ, αλλά και για στημένα.

Σίγουρα ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, μιας και η άμυνα των γηπεδούχων έδειχνε ευάλωτη όταν έβγαιναν οι αντίπαλοι στην κόντρα επίθεση. Εκεί εξάλλου είναι που θέλει να «χτυπήσει» ο Μίτσελ.

Λύσεις από τον πάγκο υπάρχουν αν χρειαστεί, αλλά σίγουρα ο Ολυμπιακός δεν θα πρέπει να αδικήσει τον εαυτό του σε αυτό το ματς, μιας και δείχνει ότι αν ανεβάσει λίγο ταχύτητες, μπορεί να κυνηγήσει το τρίποντο.

Προφανώς το πιο σημαντικό είναι να αποφύγει την ήττα, μιας και σε τέτοια περίπτωση η διαφορά από την κορυφή θα πάει στους εννιά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ η εικόνα τα πρώτα δευτερόλεπτα φαινόταν να είναι ίδια, ο Πεπ Μπιέλ σόκαρε την ΑΕΚ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στο 50′ ο Ισπανός μετά από ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μουκουντί και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 1-0.

Αυτό το γκολ ήταν μόνο η αρχή για τον Ολυμπιακό, καθώς μόλις τρία λεπτά αργότερα, είχε έρθει και ένα δεύτερο τέρμα. Μετά από μακρινή μπαλιά του Κώστα Φορτούνη, ο Σεντρίκ Μπακαμπού έκανε ότι ήθελε στην αντίπαλη άμυνα και πλάσαρε ιδανικά για το 2-0.

Ο Θρύλος είχε πάρει τον αέρα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Όπως ήταν λογικό, εκεί που τα είχανε χαμένα οι γηπεδούχοι, ο Κανός στο 67′ μετά από πάσα του Μπακαμπού έκανε το 3-0.

Πάρτι για τον Ολυμπιακό, το οποίο θα μπορούσε να γίνει ακόμα μεγαλύτερο, αλλά ο Μπιέλ στο 70′ πήρε κόκκινη. Η ΑΕΚ το μόνο που είχε καταφέρει ήταν να μειώσει σε 3-1.