Ο Ολυμπιακός Κ15 ήταν καλύτερος από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής για τον Α’ όμιλο της Super League, ωστόσο δεχόμενος την ισοφάριση στις καθυστερήσεις έμεινε στο 1-1.

Πάντα πρώτη η ομάδα του Ιμπαγάσα που με 42 βαθμούς, διατηρήθηκε στο +4 από τον Παναθηναϊκό και θέλει να σφραγίσει την πρωτιά στις εναπομείνασες τρεις αγωνιστικές.

Ο Θρύλος μπήκε καλύτερα και στο 17ο λεπτό, ο Αθανασίου δεν μπόρεσε να τελειώσει καλά τη φάση από πλεονεκτική θέση ενώ παρότι το παιχνίδι ισορρόπησε στη συνέχεια, και πάλι ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που με κεφαλιά του Μοίρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απείλησε ξανά.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Ιμπαγάσα ανέβασαν την απόδοσή τους κάτι που μεταφράστηκε και σε δημιουργία περισσότερων τελικών προσπαθειών. Στο 53’ ο Αθανασίου έκανε το γυριστό για να αποκρούσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ενώ στο 65’ ήρθε το γκολ. Ο Μαυρόπουλος εκτέλεσε άψογα το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι και ο Μοίρας με έξυπνο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν ακόμα περισσότερο από εκείνο το σημείο και μετά, και θα μπορούσαν με τους Βλέτσα και Ρούτσι να έχουν φτάσει στο 2-0 τελειώνοντας κατ’ ουσία το παιχνίδι. Ο Ρούτσι είχε ακόμα ένα καλό σουτ λίγο πριν τη συμπλήρωση του 80λεπτου, για να έρθει η φάση στις καθυστερήσεις, όταν ο Νότας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Έξαρχου για το τελικό 1-1. Ο Θρύλος θα μπορούσε ακόμα και μετά την ισοφάριση να πάρει την τελευταία στιγμή τη νίκη, αλλά η κεφαλιά του Σούφκα από κοντά έφυγε δίπλα από την εστία.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Έξαρχος, Νίνος, Χουρδάκης, Φίλος, Κωστούλας, Σταράκης, Αρσενίδης (Μίνης 71’), Ρούτσι, Μοίρας (Σούφκα 78’), Μαυρόπουλος, Αθανασίου (Βλέτσας 55’).