Αν και έπαιξε με τη φωτιά, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟ με 73-70 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League και κάνοντας βήμα τίτλου!

Ο νόμος του ΣΕΦ μίλησε ξανά και ο Θρύλος επιβλήθηκε με 73-70 του Παναθηναϊκού για το 1-0 της σειρά των τελικών της Basket League.

Ο Ολυμπιακός ήλεγχε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του αλλά είδε τον ΠΑΟ όχι μόνο να επιστρέφει στο παιχνίδι αλλά και να περνάει μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Παρόλα αυτά, οι ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν σε μια αγχωτική νίκη κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών και διευρύνοντας το ερυθρόλευκο σερί νικών στα ντέρμπι αιωνίων στον αριθμό “14”.

Το ματς

Εκρηκτικό ξεκίνημα από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που μπήκε στο παρκέ μασώντας σίδερα στην άμυνα και έχοντας αυτοπεποίθηση στην επίθεση για να δημιουργήσει τάχιστα ένα προβάδισμα με 10-0 και με 5 πόντους έκαστος από Βεζένκοφ και Λούντζη ο οποίος ξεκίνησε βασικός ένεκα της απουσίας Κάνααν. Πέρασαν τρία λεπτά αγώνα για να πετύχει ο ΠΑΟ το πρώτο του καλάθι (10-2 στο 3′).

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο είναι με ποστ, είτε από την περιφέρεια, είτε στο ανοιχτό γήπεδο ένεκα της αποτελεσματικής και πιεστικής άμυνας η οποία υποχρέωνε τους πράσινους σε πολλές άστοχες επιθέσεις.

Σκορ α’ περιόδου 26-14, με τον Ολυμπιακό να μπορούσε να αυξήσει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός στις τελευταίες φάσεις του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέλαβε δράση η second unit των Πειραιωτών η οποία ωστόσο δεν συνέχισε στον ξέφρενο επιθετικό ρυθμό της έναρξης του παιχνιδιού αλλά συνέχισε να παίζει άμυνα σε υψηλά επίπεδα διατηρώντας έτσι το μαξιλαράκι ασφαλείας στο προβάδισμα με διψήφια τιμή.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κρατά την επιθετική του παραγωγικότητα χαμηλά, μη κυκλοφορώντας την μπάλα όπως στην αρχή του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει επιθετικές λύσεις για να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή. Ακόμα και έτσι, οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα, βρήκαν κάποιες σωστές επιλογές αν και φανερά άστοχοι πλέον και έκλεισαν το ημίχρονο υπέρ τους στο 41-33.