Επιβλητικοί και σοβαροί οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν με 108-71 τον Προμηθέα στο ΣΕΦ κι άνοιξαν το σκορ των ημιτελικών με εμφατικό τρόπο

Στις πειστικές εμφανίσεις και τις ευρείες νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετέτρεψε σε … πάρτι τον πρώτο ημιτελικό των πλέι – οφ κόντρα στον Προμηθέα Πατρών,, σδιασύροντάς τον με 108-71

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πολύ σοβαροί συγκεντρωμένοι και με εμφανή διάθεση αν μην … δώσουν διακιώματα στους αντιπάλους τους, πρόσφεραν άφθονο θέαμα στους 1.500 φίλους τους, οι οποίοι ζήτησαν το πρωτάθλημα!

Είδαν λίγη χαρά με πρωταγωνιστή τον… Ντιφαλά!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Ρόμπερτς να είναι επιθετικός και να παίρνει πάνω του σουτ, ενώ ο Σπανούλης έπαιξε «πικ εν ρολ» με τον Μπόγρη για το αρχικό 7-2. Η άμυνα δεν πατούσε καλά, ο Γιατράς ζητούσε απανωτά σκριν και ο Φαγιέ με 5 πόντους αλλά και ο Σαλούστρος με τρίποντο έκαναν το 9-10. Ο Ουίλτζερ με τρίποντο αλλά και κάρφωμα στη συνέχεια – μετά από κλέψιμο του Μάντζαρη- έκανε το 16-12, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν προβλήματα στη ρακέτα στην άμυνα, αλλά και μπροστά να κολλάνε… γυρνώντας τη μπάλα στον Σπανούλη στα…3΄΄. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο και ο Μακλίν παίζοντας «πικ εν ρολ» με τον Σπανούλη έκαναν το 22-14 του 1ου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι», με δύο τρίποντα (Στρέλνιεκς και Παπανικολάου) και αιφνιδιασμό, ξεκίνησαν με ένα επιμέρους 8-1 στο 2ο δεκάλεπτο για το 30-15, ενώ παρά τα δύο καλάθια του Γερομίχαλου, ο Ρόμπερτς βγήκε στον αιφνιδιασμό για το 34-19, με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει ήδη 8 πόντους στο τρανζίσιον (2 ο Προμηθέας). Η άμυνα είχε πάει καλύτερα, οδήγησαν σε πολλά άστοχα σουτ τους φιλοξενούμενους, ενώ 5 λεπτά πριν το ημίχρονο μπήκε και ο Μιλουτίνοφ. Ο Πρίντεζης πήρε κι αυτός μπρος με 2 σερί καλάθια ενώ ο Σπανούλης με σουτ έκανε το 40-21 για το νέο 8-0 σερί του Ολυμπιακού. Ο αρχηγός προσπαθούσε να παίξει με τον Μιλουτίνοφ, δεν συνεννοήθηκαν σωστά, δεν βγήκαν πάσες, ωστόσο έπιασε για το κάρφωμα του Σέρβου (42-21) ο οποίος στην άμυνα έκανε και μπλοκ. Το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με 45-23 με τρίποντο του Πρίντεζη (23-9 επιμέρους).

Οι Πειραιώτες, ξεκίνησαν καλά και στο 3ο δεκάλεπτο επιθετικά, με τον Ουίλτζερ να ευστοχεί από μακριά και τον Παπαπέτρου στο ποστ για τι 55-29, ωστόσο πίσω είχαν πρόβλημα με τον Πράδερ. Σπανούλης και Μακλίν (σουτ με ταμπλό παρακαλώ) έκαναν το 59-31, ωστόσο ο Προμηθέας σε 5 λεπτά είχε σκοράρει 16 πόντους (60-39). Ο Πράδερ έφτασε στους 14 πόντους μόνο στο 3ο δεκάλεπτο (67-47) ενώ ο Ολυμπιακός έκανε δύο φορές λάθος στη επαναφορά. Ο Πρίντεζης με δύο καλάθια έκανε το 71-49 με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 75-54 (30-31 επιμέρους).

Ο Στρέλνιεκς μπήκε ζεστός στο 4ο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 9 από τους 11 πόντους του Ολυμπιακού στο 86-54, ενώ τροφοδότησαν και τον Μιλουτίνοφ για να αρχίσει να βρίσκει ρυθμό ο οποίος με πέντε πόντους έκανε το 91-60. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο ήταν αυτός που πέρασε για τον Ολυμπιακό τους 100 πόντους για το 102-68, ενώ ο ίδιος με το 5/5 τρίποντό του έκανε στη συνέχεια το 105-71. Τελικό σκορ 108-71.

Τα Δεκάλεπτα: 22-14, 45-23, 75-54, 108-71.