Την πρώτη θέση της Handball Premier εξασφάλισαν οι ερυθρόλευκοι, νικώντας τον Άρη Νίκαιας με 16-31.

Τον Άρη Νίκαιας αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στην τελευταία αγωνιστική της Handball Premier στο κλειστό του Πλάτωνα, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν εύκολα με 16-31.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Τα έλεγαν στον Ολυμπιακό για το αντιαθλητικό “Τριφύλλι”!

Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν στον αγώνα με αρκετές αλλαγές, έχοντας παρόλα αυτά τον έλεγχο από την αρχή. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 7-12 δέκα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πολύ εύκολα. Στα επόμενα δέκα λεπτά η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ανέβασε στροφές και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με προβάδισμα 9 γκολ και σκορ 7-16.

Οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν τον διακόπτη και συνέχισαν ακάθεκτοι, αυξάνοντας το προβάδισμα τους δέκα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα σε 13-25. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν την ίδια σοβαρότητα και στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά. Με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τον Ολυμπιακό νικητή με 16-31. Με αυτή τη νίκη οι ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν την πρώτη θέση της Handball Premier και το πλεονέκτημα ενόψει των πλέι οφς που ακολουθούν.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 7-11, 7-14, 7-16 (ημχ.), 9-18, 11-21, 12-23, 13-25, 14-28, 16-31

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 2, Αθανασίου 1, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Δ. Μελετάκος 4, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας 3, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Πετράκος, Ταβλαρίδης, Μιμίκος, Χουρσουντιάν 3, Βίδρας, Βλαχοθανάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Μούγιτς 3, Ρέινα 4, Τερλέτσκι, Κανδύλας 4, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 2, Κόντης 3, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 3, Τσίλης.

Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-1/3