Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σήμερα (04/04, 20:00) τον Ερυθρό Αστέρα με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι - υπέρ των .

Με τον Μόουζες Ράιτ να έχει ηγετικό ρόλο και να είναι καθοριστικός στο τέλος, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει με 89-86 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και να εξασφαλίσει μια θέση στη πρώτη εξάδα της κατάταξης! Εκτός από την εξαιρετική του εμφάνιση στο σκοράρισμα με 20 πόντους, ο Αμερικανός πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο που έδωσε το +3 (84-87) στα 24,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, αποδεικνύοντας την αξία του. Ωστόσο, ένα άσχημο γεγονός για τους παίκτες του συλλόγου του Πειραιά ήταν η αδυναμία τους στα αμυντικά ριμπάουντ, καθώς οι Σέρβοι πήραν 16 επιθετικά. Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν επίσης οι Κώστας Παπανικολάου και Τόμας Γουόκαπ με 12 πόντους ο καθένας, ενώ ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος είχε 10 πόντους και 6 ασίστ. Στο σύνολο, ο Θρύλος βρίσκεται στο 21-12, ενώ οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου υποχώρησαν στο 11-22, έχοντας ήδη αποκλειστεί εδώ και καιρό.

Με την παρουσία των Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ, ο δαφνοστεφανωμένος έφηβος ξεκίνησε το ματς. Οι Πειραιώτες ήταν συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του γηπέδου κατά τα πρώτα πέντε λεπτά, καταφέρνοντας να προηγηθούν με +9 (3-12). Στη συνέχεια, όμως, έχασαν τα αμυντικά ριμπάουντ και έκαναν λάθη, επιτρέποντας στους Σέρβους να επιστρέψουν στο ματς με σερί 8-0 και να πλησιάσουν στον πόντο (11-12), στο 7’. Η ομάδα των φιλοξενούμενων αντέδρασε με καλή άμυνα και με τον Πίτερς να ηγείται επιθετικά, πέτυχε να αυξήσει τη διαφορά σε +10 (11-21), στο 9’. Ένα τρίποντο από τον Τεόντοσιτς μείωσε προσωρινά τη διαφορά, ενώ το buzzer beater του Γουίλιαμς-Γκος διαμόρφωσε το 14-23 υπέρ της ομάδας του λιμανιού στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι προκλήσεις του Αγραβάνη στο ΣΕΦ! (videos)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι από την Ελλάδα ξεκίνησαν νωθρά, επιτρέποντας στον Ερυθρό Αστέρα να μειώσει τη διαφορά στους 4 (21-25) στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με άμυνες και καλάθια, διατηρώντας το προβάδισμα σε +9 (21-30), το οποίο αύξησαν με τον Ράιτ (24-35) έως το 15’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν επιθετικά ριμπάουντ και, με τους Χάνγκα και Μπολομπόι, πλησίασαν στο σκορ (36-38) στο 18’. Με τους Σίκμα και ΜακΚίσικ, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά σε +6 (36-42), αλλά ο Ολυμπιακός, παρά τον καλό του ρυθμό στα τρίποντα (4/5 από εκείνο το σημείο), είδε τη διαφορά να μειώνεται στο τέλος του ημιχρόνου (39-42).

Στο δεύτερο μέρος, ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά, καταφέρνοντας να αυξήσει τη διαφορά σε +9 (41-50) στα πρώτα δύο λεπτά. Ωστόσο, η αδυναμία τους στα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψε στους Σέρβους να ισοφαρίσουν (52-52) στο 25’. Τα τρίποντα των Γουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου και Μήτρου-Λονγκ διατήρησαν το προβάδισμα του δαφνοστεφανωμένου έφηβου (58-61) έως το 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, ο Μπολομπόι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (61-61), ενώ ο Τεόντοσιτς έφερε την ομάδα του μπροστά (64-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άρχισε με σερί 4-0 για να πάει μπροστά με +3 (64-67). Ο Μπολομπόι αντέδρασε για τους ερυθρόλευκους του Βελιγραδίου, αλλά ο Ράιτ έδωσε την απάντηση με καλάθι και οδήγησε τους Πειραιώτες σε διαφορά +6 (69-75) στο 35’. Ο Μπολομπόι κράτησε τους γηπεδούχους μέσα στο ματς, αλλά ο Παπανικολάου απάντησε για το +6 (75-81) στο 37’. Στα επόμενα λεπτά, το παιχνίδι πήγε πολύ στις βολές, με τους δύο συλλόγους να ανταλλάσουν «χτυπήματα» και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα (77-82) μέχρι το 38’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν ένα κρίσιμο ριμπάουντ και το τρίποντο του Γκιεντράιτις μείωσε τη διαφορά σε έναν πόντο (81-82) στα 1:31’’. Ο Ράιτ έδωσε ανάσα, αλλά το τρίποντο του Χάνγκα έφερε νέα ισοπαλία (84-84) στα 47’’. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν ένα τρίποντο του Ράιτ (84-87) στα 24,8’’. Ο Γκιεντράιτις βρήκε μόνο αέρα στο τρίποντο που επιχείρησε, με τον Μήτρου-Λονγκ να αστοχεί στις βολές (0/2) στα 14’’ και τον Μπολομπόι να μειώνει στον πόντο (86-87). Στα 3’’ ο Γουόκαπ ευστόχησε και στις δύο βολές και ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει με 86-89.

Οι διαιτητές του παιχνιδιού: Περούγκα, Βίλιους, Περάντι

Τα σκορ των δεκαλέπτων: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89

Τα ατομικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα (Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα 19 (1/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νταβιντόβατς 1, Μίτροβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Λάζιτς, Μπόλομποϊ 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 15 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκιεντράιτις 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Γκιλέσπι, Ντος Σάντος 2

Τα ατομικά στατιστικά του Ολυμπιακού (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ράιτ 20 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Μήτρου-Λονγκ 5 (1), Φαλ 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/40 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 11/14 βολές, 38 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 16 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/31 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 14/22 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 9 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 23 φάουλ