Ακόμα μία νίκη σε δυνατό φιλικό για τον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 3-1 του Φοίνικα στη Σύρο.

Πολύ καλά σημάδια, στο πρώτο φιλικό με τον Φοίνικα στη Σύρο, έδειξε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ (17-25, 25-17, 23-25, 22-25) των γηπεδούχων, μετρώντας 12 άσσους και 11 μπλοκ, σε ένα ματς που αγωνίστηκαν με βασικό λίμπερο τον Δαλακούρα.

Ο Θρύλος πήρε εύκολα το πρώτο σετ (17-25), έπειτα ισοφαρίστηκε, αλλά στη συνέχεια, αντέδρασε και «καθάρισε» τη νίκη με 3-1, με πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 22 πόντους (14/28 επ.). Την Παρασκευή (7/10) την ίδια ώρα (18:15), η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι θα δώσει νέο φιλικό στη Σύρο, με τον Φοίνικα.

Παρελθόν η Καράρο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-2 του Φοίνικα. Με «όπλο» το σερβίς και τέσσερις διαδοχικούς άσσους του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +10 (13-23), κερδίζοντας στη συνέχεια το σετ με 25-17. Σε ένα σετ, στο οποίο ο Θρύλος μέτρησε επτά άσσους και τέσσερα μπλοκ, ενώ είχε 50% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8/16 επ.).

Στο δεύτερο σετ, ο Λινάρδος ισοφάρισε σε 4-4, με εξαιρετικό άσσο, με τον Φοίνικα Σύρου να περνάει μπροστάμε 8-5. Στερν και Κουμεντάκης μείωσαν σε 11-8 και 12-9, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 (20-16), όμως ο Λινάρδος σκόραρε για το 20-17. Με σερί 5-0, η ομάδα της Σύρου κατέκτησε το σετ (1-1) με 25-17.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-5, με επίθεση του Στερν, όμως ο Φοίνικας προσπέρασε (9-8). Ο Λινάρδος ισοφάρισε σε 9-9, με πρώτο χρόνο, ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 12-12, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στη συνέχεια προβάδισμα με +3 (21-18). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια (21-21), με τον Ιντάλγκο, με τον Στερν να ισοφαρίζει ξανά (22-22). Με χτύπημα του Κουμεντάκη, ο Θρύλος πέρασε μπροστά με 24-23, με τον Στερν να «καθαρίζει» το σετ (23-25).

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 5-0, με καρφί του Ιντάλγκο. Ο Παγένκ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (3-9) για τον Θρύλο, ο Φοίνικας μείωσε σε 9-6, με τον Στερν να κάνει το 15-13, με νέο άσσο! Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το +2 (14-16), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 17-17. Με μπλοκ του Στερν, ο Ολυμπιακός έκανε το 20-18, με τον Ιντάλγκο να καρφώνει για το 22-20. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (22-24) και κατέκτησε το 25-22.

Τα σετ 1-3: 17-25, 25-17, 23-25, 22-25

1ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-17

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 23-25

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 16π. (14/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 3 (3/3 επ.), Ιερεσουέλο 7 (3/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κλίνκενκμπεργκ 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 43% υπ.-29% άριστες), Τζούριτς 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Φρομ 13 (10/23 επ., 3 άσσοι, 40% υπ.-20% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 58% υπ.-50% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/3 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11π. (7/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στερν 22 (14/28 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (8/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ.-44% άριστες), Τράβιτσα 5 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Ιντάλγκο 12 (10/22 επ., 2 άσσοι, 41%υπ.-23% άριστες) / Δαλακούρας (λ., 37% υπ.-26% άριστες), Χανδρινός 1 (1/1 επ.), Ζουπάνι, Παπαγγελόπουλος