Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε και το εμπόδιο του Δούκα, στην τέταρτη φιλική και επιτυχή αναμέτρηση για την προετοιμασία του.

Ολυμπιακός: Μία ακόμα φιλική νίκη πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Θρύλου.

Την Τρίτη (30/8) το βράδυ, οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 34-30 του Δούκα στο ΟΑΚΑ και έκαναν το «τέσσερα στα τέσσερα» στα φιλικά προετοιμασίας τους για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Τα έλεγαν στον Ολυμπιακό για το αντιαθλητικό “Τριφύλλι”!

Επόμενο φιλικό για τους «ερυθρόλευκους» την Παρασκευή (2/9), στη Βόρεια Μακεδονία, με αντίπαλο την Τίκβες, ενώ στη συνέχεια, θα δώσουν δύο ματς στη βόρεια Ελλάδα, με Αερωπό (3/9) και Δράμα (4/9).

Ο αγώνας…

Ο Θρύλος μέτρησε 17 γκολ σε κάθε ημίχρονο κόντρα στο Δούκα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ έως το 15-14 (28:20), με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +3 (14-17) στο 29:30 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 17-15 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη συνέχισε να κρατά τον έλεγχο, έφτασε στο 19-16 και 21-19, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 21-21.

Στο 46ο λεπτό, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με δύο τέρματα διαφορά, για το 26-24, ενώ στο 51:17, έκανε το 30-27. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε του ματς, ο Θρύλος πήρε τη μεγαλύτερη του διαφορά, αφού προηγήθηκε με πέντε τέρματα (33-28), με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη φιλική νίκη με 34-30.

Πρώτος σκόρερ του ματς για τον Ολυμπιακό ήταν ο Δομπρής με έξι γκολ, από πέντε μέτρησαν οι Βέμπερ και Γκράτζαν, ενώ από τέσσερα σημείωσαν οι Σλαβούλιτσα και Οστρούτσκο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Ρούσος, Νιόκας, Παπαβασίλης 1, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Βέμπερ 5, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 5, Μιχαηλίδης 2