Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο τους φιλικό για φιλανθρωπικό σκοπό, με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου νίκησαν άνετα με σκορ 95-73 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

O Ολυμπιακός υποδεχόταν τον Κολοσσό Ρόδου στο πρώτο φιλικό-φιλανθρωπικό ματς των αγώνων που θα διεξάγονται κάθε Δευτέρα στο ΣΕΦ, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν άνετα με σκορ 95-73 επί της ομάδας του Ηλία Καντζούρη.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, με τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται 3/3 τρίποντα από τον Κολοσσό για το 6-9 στο 3′. Μάρτιν και Πρίντεζης απάντησαν με ένα σερί 5-0 για το 11-9, αλλά ο Άντριτς με δύσκολο καλάθι έφερε το ματς στα ίσα (11-11). Ο Σλούκας με δίποντο έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό, αλλά ο Άντριτς είχε εκ νέου την απάντηση για το 13-13. Η ομάδα της Ρόδου, μάλιστα, πήρε κεφάλι στο σκορ με νέο τρίποντο (15-16), αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με τα καλάθια των Πρίντεζη και Ζαν Σαρλ πήρε το προβάδισμα με 18-17. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα του Πειραιά μπροστά στο σκορ με 24-20, δια χειρός Σπανούλη και Ζαν Σαρλ.

Δημήτρης Γιαννακόπουλος: Φοβάται τους… 2.000 οπαδούς της Μακάμπι Τελ Αβίβ

Δυνατά μπήκε στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός, που μετά το 27-22 που διαμόρφωσε ο Τούμπα, «έτρεξε» ένα σερί 7-0 με τους Κόνιαρη και Πρίντεζη για το 34-22. Αναγκαστικά, ο προπονητής του Κολοσσού κάλεσε τάιμ-άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων». Κάτι το οποίο ήταν ανεπιτυχές, καθώς Λαρεντζάκης και Χρηστίδης έδωσαν προβάδισμα 15 πόντων (39-24) στην ομάδα του Πειραιά. Από εκεί και έπειτα, ο Θρύλος προσπάθησε να μοιράσει θέαμα και να ξεφύγει από την συνήθεια των καθημερινών προπονήσεων. Αποτέλεσμα ήταν ο Κολοσσός να μειώσει στους 11 πόντους (48-37) με καλάθι του Καντέρ. Ο Σλούκας με έμμεσο τρίποντο έμελλε να «γράψει» το 51-37 του δευτέρου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά τους από την ομάδα της Ρόδου, με τους έμπειρους Σπανούλη και Πρίντεζη να ευστοχούν πίσω από τα 6.57μμ για το 61-43. Ο Ζάρας με τρίποντο μείωσε σε 61-46 και έκτοτε άρχισε η αντεπίθεση από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Πρίντεζης με τέσσερις πόντους και ο Μάρτιν με δίποντο εκτόξευσαν το προβάδισμα της ομάδας του Πειραιά στους 21 πόντους (67-46), ωστόσο ο Κολοσσός με το τέλος της τρίτης περιόδου κατάφερε να μειώσει σιγά-σιγά σε 72-56.

Έξι πόντους από το τρίποντο του Σλούκα και το έμμεσο τρίποντο του Μάρτιν πήρε ο Ολυμπιακός για το 80-61 μετά το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Άντριτς έριξε για λίγο τη διαφορά με εύστοχο σουτ για το 80-65, όμως στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν λίγο το πόδι στο γκάζι και πέτυχαν ένα σερί 7-0 (87-65). Τα τελευταία λεπτά της περιόδου ήταν διαδικαστικά, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνουν πάνω τους ατομικές ενέργειες και να βρίσκουν έτσι λύσεις στο σκοράρισμα. Μία από αυτές ήταν το γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη για το 95-73, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης, Ορφανός, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 51-37, 72-56, 95-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης 2, Λαρεντζάκης 12 (3), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 11 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρτιν 14 (6/6 δίποντα, 2/4 βολές), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 20 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Παπανικολάου 2 (4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζένκινς 2, Χρηστίδης 4

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Καμαριανός 8 (1/6 σουτ, 6/7 βολές), Ξανθόπουλος 4 (7 ασίστ), Μιροσάβιτς, Άρτις 10 (4/9 δίποντα), Άντριτς 12 (2/8 τρίποντα), Λιάπης 5 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 20 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιλλής, Ζάρας 9 (3), Τούμπα 2, Γκόινς 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/28 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 5/8 βολές, 21 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 2 επιθετικά), 28 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 19/37 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 11/13 βολές, 27 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 19 λάθη