Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Αερωπού Έδεσσας με 37-21, καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση της νίκης.

Συνέχεια στη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα έδωσε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 37-21 του Αερωπού Έδεσσας, για τη 18η αγωνιστική της Handball Premier, «καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση της νίκης, αφού προηγήθηκε με +12 (23-11). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και διεύρυναν το αήττητο σερί τους στο πρωτάθλημα, οδηγώντας την κούρσα, όντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Με το… πόδι στο «γκάζι» και +12 (23-11) στο ημίχρονο!

Live Streaming: Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Δυο φορές ισοφάρισε στο ξεκίνημα ο Σλαβούλιτσα (1-1, 2-2), με τον Σάββα να δίνει το πρώτο προβάδισμα, στα 5:18, για το 4-3. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και έφτασαν στο 4-5, μέχρι το 7’, όμως στο σημείο αυτό, ο Θρύλος ανέβασε «στροφές» και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, τρέχοντας ένα 6-0 σερί, με τα τέρματα των Σάββα, Τζίμπουλα (2) Δομπρή, Βίντα και Πασσιά, για να προηγηθεί με +5, φτάνοντας στο 10-5, στα 12:23. Ο Αερωπός βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, στα 14:15, με τον Σεντσένκο, για το 10-6, όμως ο Τζίμπουλας απάντησε, με το τέταρτο προσωπικό του γκολ, γράφοντας το 11-6, για να ακολουθήσει το τέρμα του Παπαβασίλη, που διεύρυνε στο +6 τη διαφορά, για το 12-6 (16:11). Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν στο 4-0 το σερί τους και αύξησαν εκ νέου στο +8 το υπέρ τους προβάδισμα, με τον Πασσιά να γράφει το 14-6 (18:20), ενώ ο Μιχαϊλίδης, με δυο διαδοχικά τέρματα, μετέτρεψε σε διψήφια τη διαφορά, σημειώνοντας το 17-7, στα 21:30. Ο Σάββας Σάββας, με εύστοχο πέναλτι, ανέβασε στο +11 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (23:55) για τον Ολυμπιακό, που είχε κυριαρχήσει απόλυτα. Ο Δομπρής, με ωραία προσπάθεια, έγραψε το 19-8 και ο Σάββας διαμόρφωσε το 20-9, 4’ πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στον χρόνο που απέμεινε, ο Θρύλος βρήκε ακόμα τρία γκολ, με τους Παπαβασίλη (27:53), Βίντα (29:10) και Κανδύλα, για να φτάσει στο 23-11, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με συγκέντρωση και σοβαρότητα ως το φινάλε!

Με διάθεση να διατηρήσει τον ίδιο υψηλό ρυθμό «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος, που αύξησε στο +15 το προβάδισμά του, με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού, με τον Βίντα να γράφει το 29-14. Χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δομπρή, διαμορφώθηκε το 30-14 (41:25), ενώ ο ίδιος, με το τρίτο συνεχόμενο τέρμα, διεύρυνε στο +18 τη διαφορά, για το 32-14 (43:50).Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ελέγχουν με άνεση τον αγώνα και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες. Στο χρόνο που απέμεινε, διαμορφώθηκε το 37-21, που ήταν και το τελικό σκορ, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-5, 10-6, 15-7, 19-8, 23-11 (ημχ.), 26-13, 28-14, 32-15, 34-17, 37-19, 37-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 5, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς, Δομπρής 8, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 4, Σλαβούλιτσα 4, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 6

Αερωπός Έδεσσας (Τζουβάρας): Αθανασίου, Τζουβάρας 3, Ρόμπης 3, Μαρίνος, Παπαγιάννης, Μπούτκαρης, Βερεμτσουκ 1, Σεντσένκο 4, Ονουφριένκο 4, Παπαδόπουλος 2, Σημάδης 1, Πέραζιτς 4, Καλαντζής

Διαιτητές: Γερουλάνος-Μπράμου, Δίλεπτα: 0-3, Πέναλτι: 3/3-1/1