Οι δηλώσεις του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, μετά τη νέα νίκη επί της Κηφισιάς.

Ολυμπιακός: Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς επί της Κηφισιάς, σε διάστημα μιας εβδομάδας, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών των Πειραιωτών.

Μετά τους διπλούς αγώνες και την επίτευξη της πρόκρισης στην ημιτελική φάση του League Cup, σε βάρος της ομάδας των βορείων προαστίων, ο Θρύλος ήταν νικητής και στη αναμέτρηση, για την 7η αγωνιστική της Volley League, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε μέσα σε 73 λεπτά και εύκολα, με 3-0 σετ (25-21, 25-19, 25-18), στην τελική επικράτηση, αγωνιζόμενη με συγκέντρωση και σοβαρότητα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ κόντρα στην Κηφισιά αναδείχθηκε ο Στερν, με 23 πόντους και το εξαιρετικό 65% στην επίθεση, που προήλθε από 17/26 επιθέσεις, ενώ μέτρησε και πέντε άσσους, με ένα μπλοκ. Τον Σλοβένο διαγώνιο ακολούθησε ως διψήφιος ο Ανέστης Δαλακούρας, με 10 πόντους (10/17 επιθέσεις).

Δείτε τα όσα είπε ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι:

«Είναι σημαντικό που κερδίσαμε. Είναι, επίσης, σημαντικό που κερδίσαμε και τα τρία ματς με την Κηφισιά με 3-0 σετ, κάτι που σημαίνει ότι… σώσαμε ενέργεια, για το δύσκολο παιχνίδι που έχουμε στο Μπούργκας, ένα πραγματικά δύσκολο παιχνίδι. Στο πρώτο ματς με την Μπουργκάς, η ομάδα αυτή δεν είχε αρκετούς βασικούς παίκτες, γνωρίζουμε ότι τώρα θα παίξουν και είναι πολύ καλοί. Θέλουμε να περάσουμε στον επόμενο γύρο».