Ο Έλληνας τενίστας προκρίθηκε στον Γ' γύρο του Indian Wells, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Φράνσις Τιαφόε για μια θέση στον επόμενο γύρο!

Έκανε τη… δουλειά ο Τσιτσιπάς και πήρε τον πρόκριση για τον Γ’ γύρο του Indian Wells, επικρατώντας με 2-0 σετ του Λούκας Πούιγ!

Ο Ελληνας τενίστας, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 11 της παγκόσμιας κατάταξης, «έσπασε» μόλις από το τρίτο game το σερβίς του Λούκας Πούιγ (Νο 273 στον κόσμο), προηγούμενος με 2-1. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους, μέχρι το δεύτερο break του Τσιτσιπά στο ένατο game, που του έδωσε και το πρώτο σετ με 6-3, μετά από 37 λεπτά αγώνα.

Η Ferrari αλλάζει ονομασία – ιστορική συνεργασία με HP!

Στο δεύτερο σετ, ο Γάλλος τενίστας δεν κατάφερε ν’ αντισταθεί. Ο 25χρονος Ελληνας, αγωνίσθηκε με συγκέντρωση και ψυχραιμία, χωρίς ν΄ αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο του. Ο Τσιτσιπάς έκανε break στο σερβίς του Πούιγ στο έκτο και στο όγδο game, φθάνοντας στην νίκη με 6-2, μετά από 32 λεπτά αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος του Έλληνα τενίστα, θα είναι ο Αμερικανός, Φράνσις Τιαφόε (Νο 18), ο οποίος επικράτησε του Σέρβου, Ντούσαν Λάγιοβιτς (Νο 56) με 6-3, 6-3.