Ο Τσικίνιο και ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος είναι δύο μέσοι οι οποίοι έχουν έφεση στο σκοράρισμα, κάτι που ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ εκτιμάει.

Ο Τσικίνιο πέτυχε το πρώτο γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό και για δεύτερη φορά φορώντας τα ερυθρόλευκα, μετά το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε, όπου είχε σκοράρει το τρίτο τέρμα των Πειραιωτών.

Η τακτική που ακολουθεί πρόσφατα ο Πορτογάλος κεντρικός μέσος είναι σαφής. Ο πρώην παίκτης της Μπενφίκα συνεργάζεται στενά με τον εκάστοτε επιθετικό (στη προκειμένη με τον Φραν Ναβάρο), κάτι που φάνηκε και στο παιχνίδι με τη Λαμία, που έληξε με σκορ 4-1.

«Ο Μεντιλίμπαρ μεταμόρφωσε τον Ολυμπιακό, θεμελιώδης ο Φορτούνης»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ είναι ικανοποιημένος που ο Ίβηρας χαφ σκόραρε μετά από την ασίστ του Ντανιέλ Ποντένσε και ιδιαίτερα εφόσον αυτό το σημείο ήταν το “κλειδί” που “άνοιξε” την άμυνα της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου.

Ο 28χρονος ποδοσφαιριστής έχει έναν αξιοπρεπή αριθμό τερμάτων στην καριέρα του, με 31 σε 222 επίσημες εμφανίσεις και αναμένεται να αυξήσει ακόμα περισσότερο τον αριθμό αυτό.

Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος από την άλλη, επέστρεψε στην ενδεκάδα μετά από καιρό και κατάφερε να σκοράρει στις καθυστερήσεις, κάνοντας το 4-1 υπέρ του Θρύλου.

Σε ό,τι αφορά τα στατιστικά του, ο νεαρός ταλαντούχος Έλληνας αθλητής που αγωνίζεται δανεικός από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, έχει πετύχει γκολ τόσο στο πρωτάθλημα, όπως αυτό εναντίον του συλλόγου της Φθιώτιδας, όσο και στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ με τη Γκενκ, καθώς και στο Κύπελλο (στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό στη “Λεωφόρο”).

Ενδεικτικό είναι ότι τα δύο πρώτα τέρματά του ήταν σε καθυστερήσεις αγώνα και το τρίτο στο τέλος του πρώτου μέρους.