Ο Ολυμπιακός είχε την απόλυτη ευκαιρία να κάνει γερό «μπάσιμο» για πρόκριση, προηγούμενος με 3-0, όμως η Φενερμπαχτσέ μείωσε σε 3-2, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει ρεβάνς. Οι Πειραιώτες φυσικά, κρατούν τη νίκη!

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε και κατά τον μήνα Απρίλιο τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Στο «Γ. Καραϊσκάκης», η ομάδα μας αντιμετώπιζε την τουρκική Φενερμπαχτσέ, για τον πρώτο προημιτελικό του UEFA Europa Conference League. Η θέληση για διάκριση και επιτυχία ήταν έκδηλη, σε όλον τον οργανισμό του Θρύλου.

Κόσμος, παίκτες, Διοίκηση είχαν έναν κοινό στόχο. Μια καλή εμφάνιση και πρόκριση, μετά από δύο «μάχες». Όσον αφορά το αποψινό ματς, οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να πάρουν κεφάλι, ενόψει του «δευτέρου ημιχρόνου» στην Τουρκία.

Αυτό θα πει ΣΕΒΑΣΜΟΣ: Αποθέωση από τους οπαδούς της Άστον Βίλα για τον κόσμο του Θρύλου! (pic)

Πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός και συγκεκριμένα ο ηγέτης της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης, βράβευσε τον μέγιστο Ματιέ Βαλμπουενά, για όλη του την προσφορά στο λιμάνι. Άλλωστε, ήταν ο επίσημος προσκεκλημένος για απόψε.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους «ερυθρόλευκους», ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ επέλεξε ένα 4-4-1-1, με τον Τζολάκη στην εστία και τους Ροντινέι, Ρέτσο, Κάρμο και Ορτέγκα στην τετράδα της άμυνας. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Έσε και Τσικίνιο, με τους Φορτούνη και Μασούρα να βρίσκονται στα «φτερά» της ομάδας και τον Γιόβετιτς πίσω απ’ τον Ελ Κααμπί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Όρτα, Ιμπόρα, Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Καρβάλιο, Ρίτσαρντς, Ντόη.

Για την τουρκική ομάδα, ο Ισμαήλ Καρτάλ επέλεξε για την εστία της ομάδας του τον Λιβάκοβιτς. Μπροστά του στην άμυνα βρέθηκαν οι Οσάγι, Σάμουελ, Σογιουντσού και Μπεσάο, Ουστερβέλντε. Στον άξονα είδαμε τους Ζάιτς, Κρούνιτς και Σιμάνσκι, ενώ στην επίθεση επέλεξε τους Καχβετσί, Τάντιτς και Τζέκο.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Ντεμίρ, Εγκριμπαγιάτ, Γιουκσέκ, Καντιόγλου, Κεντ, Μπονούτσι, Μπατσουαγί, Φρεντ, Ντουρσούν, Καραγιαζί, Φεντάι, Ακτσιτσεκ.

Ιδανικό ξεκίνημα, με γκολ απ’ τον αρχηγό!

Στα πρώτα λεπτά, η Φενερμπαχτσέ είχε την πρώτη σημαντική επίσκεψη στα καρέ του Ολυμπιακού, με την άμυνα να ανταποκρίνεται θετικά. Μόλις στο 7’ ο Τζέκο έκανε ένα σουτ από δύσκολη γωνία, με τον Τζολάκη να αποκρούει. Ενώ ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα μας προηγήθηκε στο σκορ. Ο Μασούρας πίεσε τον Σογιούντσου, με τον ίδιο να κάνει το λάθος, η μπάλα να φτάνει στον Φορτούνη, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να κάνει με σουτ το 1-0 στην αναμέτρηση, κερδίζοντας τον Λιβάκοβιτς.

Η ομάδα μας πίεζε τον αντίπαλο, με τον κόσμο να δίνει τη δική του ώθηση για δεύτερο γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή, αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων, μην επιτρέποντας στον αντίπαλο να βρίσκει εύκολα χώρους. Με τη συμπλήρωση 27 λεπτών αγώνα, μετά από κόρνερ του κορυφαίου Φορτούνη ως εκείνη την ώρα, ο Κάρμο πήρε μια κεφαλιά, την οποία έδιωξε ενστικτωδώς ο Λιβάκοβιτς.

Δεύτερο και βάσεις πρόκρισης!

Ο Ολυμπιακός, μετά τη συμπλήρωση 30 λεπτών, βρήκε και δεύτερο γκολ, βάζοντας στο «Γ. Καραϊσκάκης» φωτιά. Ο Φορτούνης έβγαλε μαγική πάσα στον Γιόβετιτς, με τον Μαυροβούνιο να πατά από αριστερά στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας μας.

Μετά κι από check στο VAR το γκολ μέτρησε κανονικά, με τον Θρύλο να κάνει το 2-0. Στη συνέχεια και το 40’ ο Ορτέγκα δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, χωρίς ωστόσο να βρει στόχο. Δύο λεπτά αργότερα, ο Οστερβόλντε είχε έναν τραυματισμό στο γόνατο, ο οποίος αποδείχθηκε αρκετά σοβαρός, έτσι ώστε να γίνει αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του πέρασε ο Καντίογλου. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν πέντε λεπτά, με τον Θρύλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ αυτό.

Θριαμβευτική νύχτα…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δίχως κάποια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Ο Μασούρας απείλησε με το… καλημέρα, με ένα σουτ από τα δεξιά, όμως ο κίπερ της Φενερμπαχτσέ μπλόκαρε. Ο Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 49’ αστόχησε.

Η άμυνα της τουρκικής ομάδας έκανε αρκετά λάθη, τα οποία προσπαθούσε φυσικά να εκμεταλλευτεί η ομάδα μας. Ακόμη μια καλή στιγμή είχαμε στο 51’, όταν ο Ελ Κααμπί, μέσα απ’ την περιοχή έκανε ένα σουτ, με τον Λιβάκοβιτς όμως να διώχνει με τα πόδια.

Στο 57’ του ματς, ο Τσικίνιο εκμεταλλευόμενος ακόμη ένα λάθος από πλευράς Φενέρ, έλαβε ξανά την μπάλα από τον Ελ Κααμπί, πλασάροντας απ’ τα δεξιά και κάνοντας το 3-0.

Όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει…

Το ματς ήθελε προσοχή όμως. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ρέτσος υπέπεσε σε σφάλμα εντός περιοχής, κάνοντας φάουλ στον Οσαγί. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Τάντιτς, μειώνοντας σε 3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω, ψάχνοντας και τέταρτο γκολ. Ώστε να είναι πιο ευνοϊκή η συνέχεια για εκείνους, ενόψει ρεβάνς. Δυστυχώς, η τουρκική ομάδα πέτυχε και δεύτερο γκολ, στο 74’, με σκόρερ τον Καχβετσί.

Η πρώτη αλλαγή από πλευράς Ολυμπιακού έγινε αρκετά αργά, στο 81’ με τον Όρτα να περνά αντί του Γιόβετιτς. Ενώ λίγα λεπτά αργότερα πέρασε κι ο Ιμπόρα, αντί του Τσικίνιο. Ο Μεντιλίμπαρ έριξε στη μάχη και τους Κίνι, Ελ Αραμπί.

Στα επόμενα λεπτά ως το τέλος, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει ρεβάνς.

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Μασούρας, Φορτούνης, Γιόβετιτς, Ελ Κααμπί.

Φενερμπαχτσέ (Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσαγί-Σάμουελ, Σογιούντσου, Μπεκάο, Οστερβόλντε, Ζάιτς, Κρούνιτς, Σιμάνσκι, Καχβετσί, Τάντιτς, Τζέκο.