Ο Ολυμπιακός ήταν ΘΡΥΛΟΣ στην Τουρκία και με... ήρωα τον Τζολάκη «έφυγε» για τους «4» του Conference League, νικώντας στην διαδικασία τον πέναλτι!

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Φενέρμπαχτσε για την φάση των «8» του UEFA Europa Conference League και κατάφερε να πάρει μια… σπουδαία πρόκριση επικρατώντας στα πέναλτι κόντρα στην τουρκική ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να δέχτηκαν αρκετά νωρίς στο παιχνίδι το γκολ, αλλά πάλεψαν μέχρι… τέλους σε μια πολύ δύσκολη και εχθρική απέναντί τους έδρα, έστειλαν το παιχνίδι στα πέναλτι και με… ΗΡΩΑ τον ΤΖΟΛΑΚΗ πήραν μια «μαγική» πρόκριση την Τουρκία, αποκλείοντας την Φενέρ!

Εκδρομή στο Μπέρμιγχαμ ετοιμάζει η Θύρα 7

Αιφνιδίασε τον Θρύλο… ο Καχβέτσι

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο την αναμέτρηση, καθώς εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και μόλις από το 12ο λεπτό, πήρε το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Σιμάνσκι έπαιξε στα δεξιά για τον Καχβετσί ο οποίος όντας αμαρκάριστος έπιασε ωραίο σουτ για να κάνει το 1-0, πολύ νωρίς στο ματς.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στη συνέχεια να μην επηρεαστεί από αυτό το προβάδισμα της τουρκικής ομάδας και να… κοιτάξει κυρίως την αμυντική του λειτουργία, ώστε να μην δεχθεί και άλλο γκολ επηρεαζόμενος από την έδρα. Η τουρκική ομάδα, θέλησε να κρατήσει τη μπάλα στο παιχνίδι και ο Ολυμπιακός, δέχτηκε δύο τελικές από τον Καντίογλου, ο οποίος ήταν αρκετά δραστήριος και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, με το σκορ να παραμένει για το πρώτο μέρος στο 1-0, υπέρ των Τούρκων.

Ισορροπία στο δεύτερο μέρος και… παράταση

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός θέλησε να μπει πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και να προσπαθήσει να βρει το γκολ της πρόκρισης, χωρίς όμως να πάρει μεγάλα ρίσκα, με τον Μεντιλίμπαρ να αλλάζει τον σχηματισμό του Θρύλου σε 4-3-3. Οι δύο ομάδες είχαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, από δύο ευκαιρίες, με τον Τζέκο στο 50′ και τον Ροντινέι στο 58′, να μην καταφέρνουν να βρουν στόχο.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε περίπου με τον ίδιο ρυθμό. Ο Καντιόγλου πρωταγωνίστησε και στο δεύτερο μέρος, παραμένοντας ένας… κίνδυνος για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ. Από την άλλη ο Ολυμπιακός, είχε δύο καλές στιγμές με τα μακρινά σουτ των Ελ Κααμπί στο 65′ και Μασούρα στο 66′. Στο 80′, ήρθε η πιο κλασική ευκαιρία για τον Θρύλο. Ταχύτατη αντεπίθεση, με τον Μασούρα να εκτελεί από τα όρια της περιοχής και να προσπαθεί να περάσει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Λιβάκοβιτς, με τον Κροάτη κίπερ να πραγματοποιεί μια σπουδαία επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπατσουαγί σε τετ α τετ, πλάσαρε τον Τζολάκη, για να κάνει το 2-0, το γκολ δεν μέτρησε λόγω offside και αφού δεν άλλαξε τίποτα, το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Τίποτα δεν άλλαξε και… στα 120 λεπτά

Στην παράταση οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές, όπως και κατά τη διάρκεια του 90λεπτου. Ο Ολυμπιακός στο 104′, έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Ιμπόρα πήρε την κεφαλιά, την έστειλε στο δοκάρι και με μία δεύτερη κεφαλιά – ριμπάονυτ του Κάρμο, η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή καθώς έδιωξε τελευταία στιγμή ο Τζικού. Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, κατά τη διάρκεια του δευτέρου μέρους της παράτασης, ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, θέλοντας να… φρεσκάρει την ομάδα του,  σε αυτά τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Η Φενέρμπαχτσε μετά από αρκετή ώρα στο 114′, κατάφερε να βγάλει μια πολύ σημαντική ευκαιρία, με τον Τάντιτς, να βλέπει την προσπάθεια του να περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζολάκη, σε μία πολύ επικίνδυνη στιγμή, λίγα λεπτά πριν τη λήξη και της παράτασης. Στα τελευταία λεπτά πριν τα πέναλτι, υπήρξαν στιγμές αγωνίας, με τον Ελ Κααμπί, ο οποίος φάνηκε πως δεν μπορούσε να συνεχίσει. Τελικά, παρέμεινε στο παιχνίδι και στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, ο Ντόη δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και δεν άλλαξε τίποτα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν τα πέναλτι.

Ήρωας… ΤΖΟΛΑΚΗΣ και ο ΘΡΥΛΟΣ… έφυγε για τους «4»

Στα πέναλτι οι ομάδες, είχαν αρκετά χαμένες προσπάθειες, με Τζολάκη και Λιβάκοβιτς, να πρωταγωνιστούν σε αυτή τη πολύ δύσκολη διαδικασία. Τελικά, με ΗΡΩΑ τον τερματοφύλακα του, ο Θρύλος επικράτησε στα πέναλτι με 1-3 και πήρε μια σπουδαία πρόκριση για τους… 4 της Ευρώπης! Αυτός είναι ο ΘΡΥΛΟΣ, αυτός είναι ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ που κάνει για ακόμη μια φορά ΠΕΡΗΦΑΝΗ την ΕΛΛΑΔΑ!

Ενδεκάδες

Φενέρμπαχτσε (Ισμαΐλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς – Οσάγι-Σάμουελ (122′ Μπονούτσι), Τζικού, Μπεκάο (100′ Σογιουντσου), Καντίογλου – Γιουκσέκ, Φρεντ (86′ Ζάιτς), Σιμάνσκι (106′ Κρούνιτς) – Καχβετσί (86′ Ουντέρ), Τζέκο (74′ Μπατσουαγί), Τάντιτς.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης – Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (89′ Ρίτσαρντς) – Έσε, Τσικίνιο (108′ Όρτα) – Φορτούνης (109′ Ελ Αραμπί), Γιόβετιτς (46′ Ιμπόρα), Ποντένσε (64′ Μασούρας) – Ελ Κααμπί.