Καλή παρουσία είχε ο Αχμέντ Χασάν στο φιλικό της Αιγύπτου με την Νιγηρία, αν και αγωνίστηκε ως αλλαγή.

Καλή παρουσία είχε ο Αχμέντ Χασάν στο εκτός έδρας φιλικό που έδωσε η Αίγυπτος με την Νιγηρία, στην πόλη Ασάμπα, που έληξε με 1-0 για τους Νιγηριανούς. Ματς που κρίθηκε μόλις στο 7ο δευτερόλεπτο, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ονουάτσου. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού δεν ήταν στην αρχική ενδεκάδα των «Φαραώ», αλλά μπήκε στο ματς στο 70ό λεπτό.

Από τη στιγμή που πέρασε όμως στο ματς έδωσε πνοή στην επίθεση των Αιγυπτίων. Ήταν μάλιστα μέσα σε δύο καλές φάσεις. Η πρώτη στο 81ο λεπτό, όταν μπήκε από θέση δεξιά στην περιοχή, αλλά υπό την πίεση του Σέχου δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στην εστία του Ακπέγι, αλλά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 83′, ο Ακπέγι απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Γκαμπέρ και στο ριμπάουντ που πήρε από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να απειλήσεις τον τερματοφύλακα της Νιγηρίας. Ήταν, όμως, μέσα στις φάσεις και έδωσε… πνοή στην επιθετική γραμμή της Αιγύπτου.