Δεν άφησε τίποτα η Ακαδημία μπάσκετ του Θρύλου. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη νίκησε την Ασπίδα Ξάνθης με 87-49 και κατέκτησε το τρόπαιο του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο θριαμβευτής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων της Ελευθερούπολης, καθώς συνέτριψε την Ασπίδα Ξάνθης (87-49) και κατέκτησε το τρόπαιο!

Έπειτα από τη νίκη του Άρη κόντρα στον Προμηθέα, ο Ολυμπιακός κρατούσε την τύχη στα χέρια του όσον αφορά την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων. Και οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Οι νέοι του Θρύλου τρέλαναν και τον άγγλο εκφωνητή!

Στο παιχνίδι που έριξε αυλαία στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων της Ελευθερούπολης, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης, πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και έφτασε σε άνετη νίκη, η οποία του χάρισε και το τρόπαιο της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Θρύλο ήταν ο Μωραϊτης που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας και 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Οικονόμου με 13, Αυτίας με 12, Σταματίου με 11 και Κολοβέρος με 10.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, δεχόμενη ένα μίνι σερί 6-0 από την Ασπίδα, όμως οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με δικό τους 13-0. Με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι το 26-14.

Έπειτα, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι, δέχτηκε μόλις 9 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά με το κλείσιμο αυτού στο +17 (40-23).

Στην Τρίτη περίοδο είχαμε το ίδιο… βιολί, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν σερί 15-0, για το 55-23. Η διαφορά στο φινάλε αυξήθηκε και στο +46 (86-40), με τον Θρύλο να μη δυσκολεύεται και να στέφεται τελικά Πανελλήνιος πρωταθλητής Εφήβων, αφού κέρδισε με τελικό σκορ 87-49.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 40-23, 73-34, 87-49.