Τον Φοίνικα Σύρου αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στην Ερμούπολη για τον τέταρτο ημιτελικό αγώνα των πλέι οφ της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να σφραγίζουν την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, στο τάι μπρέικ με 2-3 σετ, σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι από την εξέλιξη του και τις ανατροπές του. Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο...

Τον Φοίνικα Σύρου αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στην Ερμούπολη για τον τέταρτο ημιτελικό αγώνα των πλέι οφ της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να σφραγίζουν την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, στο τάι μπρέικ με 2-3 σετ σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι από την εξέλιξη του και τις ανατροπές του.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Το πρώτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με άσσο του Χριστοφιδέλη για το 2-3, με την ομάδα της Σύρου όμως να αντιδρά και να περνάει μπροστά με 6-5 μετά από άσσο του Βουλκίδη. Το σετ συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται αρκετά κοντά στο σκορ έως ότου ο Φοίνικας καταφέρει να ξεφύγει με 14-11, έπειτα από μπλοκ του Εβάντρο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε με καρφί του Χριστοφιδέλη να μειώσει σε 16-15, αλλά ο Φοίνικας πολύ γρήγορα αύξησε το προβάδισμα του σε 20-17 με διπλή μπαλιά του Ραουβέρντινκ. Οι ερυθρόλευκοι όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Ανδρεάδη σε πρώτο χρόνο για το 21-21. Ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να σταματήσει τον ρυθμό των Πειραιωτών, με αποτέλεσμα οι πρωταθλητές Ελλάδας να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 21-25, έπειτα από τέσσερις συνεχόμενους πόντους από Πετρέα και Ζουπάνη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με άσσο του Σμιτ για το 3-6. Ο Ολυμπιακός συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, αύξησε το προβάδισμα σε 6-10 μετά από άσσο του Τερβαπόρτι. Η διαφορά των Πειραιωτών έφτασε μέχρι και το +6 (6-12)  με τον Φοίνικα μετέπειτα να αντιδρά και να μειώνει σε 11-13 μετά από μπλοκ του Εβάντρο. Η ομάδα της Σύρου ισοφάρισε σε 15-15 μετά από διπλή μπαλιά του Πετρέα, με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να αντιδράσει. Ο Φοίνικας με λάθος του Στιβαχτή έκανε το 20-17, με την ομάδα του Μουνιόθ να μειώνει άμεσα σε 20-19, αλλά να μη μπορεί στη συνέχεια να ανακτήσει το προβάδισμα και τον Φοίνικα να ξεφεύγει με 23-21. Εντέλει, ο Ολυμπιακός δε τα κατάφερε, με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να πάρει το σετ με 25-22 και να κάνει το 1-1 στον αγώνα.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Φοίνικα να παίρνει το προβάδισμα με 3-0 μετά από άσσο του Εβάντρο, με τους ερυθρόλευκους να μειώνουν σε 5-4 με μπλοκ του Ράουβερντινκ. Η ομάδα της Σύρου με καρφί του Καϊσλασάλο διεύρυνε το προβάδισμα της σε 9-6, με τον Ολυμπιακό, έκτοτε να παθαίνει μπλακ άουτ, αφού ο Φοίνικας έφτασε πολύ εύκολα στο 14-7. Οι Πειραιώτες δε μπόρεσαν να αντιδράσουν, με αυτό να έχει ως αποτέλεσμα η ομάδα της Σύρου να κάνει το 19-8 με άσσο του Φίλιο. Στη συνέχεια, η ομάδα του Μουνιόθ μείωσε σε 22-15 με καρφί του Ζουπάνη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, έτσι ώστε οι ερυθρόλευκοι να επιστρέψουν στο σετ. Με τον Φοίνικα να κατακτά το δεύτερο σετ με 25-18 και να κάνει το 2-1 στην αναμέτρηση.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τον Φοίνικα να προηγείται με 5-2, έπειτα από καρφί του Φίλιο, με τον Ολυμπιακό όμως στη συνέχεια να αντιδρά και να παίρνει το προβάδισμα με 7-8 μετά από υπέρβαση του Λέσκοφ. Το σετ για αρκετή ώρα έβρισκε τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται στον πόντο μέχρι τη στιγμή που οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 11-13 με καρφί του Σμιτ. Έπειτα, ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα σε 13-17 με πλασέ του Πετρέα. Ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στο 15-20 με τον Πετρέα ξανά. Οι Πειραιώτες με πέντε συνεχόμενους πόντους κατάφεραν να πάρουν το σετ με 15-25 και να ισοφαρίζουν σε 2-2, οδηγώντας έτσι τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με τον Φοίνικα να παίρνει το προβάδισμα με 3-1 μετά από άσσο του Βουλκίδη και τον Ολυμπιακό μετέπειτα να αντιδρά και να περνάει μπροστά με 4-5 με πάιπ του Εβάντρο που κατέληξε άουτ. Ο Φοίνικας με μπλοκ άουτ για τον Καϊσλασάλο ανέκτησε το προβάδισμα με 7-6, με την ομάδα του Μουνιόθ να αντιδρά και να κάνει το 7-8 με άσσο του Ράουβερντινκ. Η ομάδα της Σύρου ισοφάρισε σε 8-8, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 8-10 με δύο πόντους από καρφί και μπλοκ άουτ από τον Σμιτ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 9-11 και πάλι με μπλοκ άουτ του Σμιτ, για να έρθει ο Εβάντρο στη συνέχεια και να στείλει την μπάλα άουτ για το 9-12 των Πειραιωτών σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Ο Φοίνικας, ωστόσο, μείωσε σε 12-13 με μπλοκ του Λέσκοφ, με τον Ολυμπιακό, εντέλει να δίνει την χαριστική βολή στην ομάδα της Σύρου με άσσο του Πετρέα για το 12-15, το οποίο έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό, αλλά και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα σετ 2-3 σε 2:05, 21-25 (24′), 25-22 (27′), 25-18 (29′), 15-25 (25′), 12-15 (20′)