Τον Φοίνικα Σύρου αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στην Ερμούπολη για τον τέταρτο ημιτελικό αγώνα των πλέι οφ της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να σφραγίζουν την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, στο τάι μπρέικ με 2-3 σετ, σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι από την εξέλιξη του και τις ανατροπές του. Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο...

Τον Φοίνικα Σύρου αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στην Ερμούπολη για τον τέταρτο ημιτελικό αγώνα των πλέι οφ της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να σφραγίζουν την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, στο τάι μπρέικ με 2-3 σετ σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι από την εξέλιξη του και τις ανατροπές του.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Το πρώτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με άσσο του Χριστοφιδέλη για το 2-3, με την ομάδα της Σύρου όμως να αντιδρά και να περνάει μπροστά με 6-5 μετά από άσσο του Βουλκίδη. Το σετ συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται αρκετά κοντά στο σκορ έως ότου ο Φοίνικας καταφέρει να ξεφύγει με 14-11, έπειτα από μπλοκ του Εβάντρο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε με καρφί του Χριστοφιδέλη να μειώσει σε 16-15, αλλά ο Φοίνικας πολύ γρήγορα αύξησε το προβάδισμα του σε 20-17 με διπλή μπαλιά του Ραουβέρντινκ. Οι ερυθρόλευκοι όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Ανδρεάδη σε πρώτο χρόνο για το 21-21. Ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να σταματήσει τον ρυθμό των Πειραιωτών, με αποτέλεσμα οι πρωταθλητές Ελλάδας να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 21-25, έπειτα από τέσσερις συνεχόμενους πόντους από Πετρέα και Ζουπάνη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με άσσο του Σμιτ για το 3-6. Ο Ολυμπιακός συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, αύξησε το προβάδισμα σε 6-10 μετά από άσσο του Τερβαπόρτι. Η διαφορά των Πειραιωτών έφτασε μέχρι και το +6 (6-12)  με τον Φοίνικα μετέπειτα να αντιδρά και να μειώνει σε 11-13 μετά από μπλοκ του Εβάντρο. Η ομάδα της Σύρου ισοφάρισε σε 15-15 μετά από διπλή μπαλιά του Πετρέα, με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να αντιδράσει. Ο Φοίνικας με λάθος του Στιβαχτή έκανε το 20-17, με την ομάδα του Μουνιόθ να μειώνει άμεσα σε 20-19, αλλά να μη μπορεί στη συνέχεια να ανακτήσει το προβάδισμα και τον Φοίνικα να ξεφεύγει με 23-21. Εντέλει, ο Ολυμπιακός δε τα κατάφερε, με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να πάρει το σετ με 25-22 και να κάνει το 1-1 στον αγώνα.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Φοίνικα να παίρνει το προβάδισμα με 3-0 μετά από άσσο του Εβάντρο, με τους ερυθρόλευκους να μειώνουν σε 5-4 με μπλοκ του Ράουβερντινκ. Η ομάδα της Σύρου με καρφί του Καϊσλασάλο διεύρυνε το προβάδισμα της σε 9-6, με τον Ολυμπιακό, έκτοτε να παθαίνει μπλακ άουτ, αφού ο Φοίνικας έφτασε πολύ εύκολα στο 14-7. Οι Πειραιώτες δε μπόρεσαν να αντιδράσουν, με αυτό να έχει ως αποτέλεσμα η ομάδα της Σύρου να κάνει το 19-8 με άσσο του Φίλιο. Στη συνέχεια, η ομάδα του Μουνιόθ μείωσε σε 22-15 με καρφί του Ζουπάνη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, έτσι ώστε οι ερυθρόλευκοι να επιστρέψουν στο σετ. Με τον Φοίνικα να κατακτά το δεύτερο σετ με 25-18 και να κάνει το 2-1 στην αναμέτρηση.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τον Φοίνικα να προηγείται με 5-2, έπειτα από καρφί του Φίλιο, με τον Ολυμπιακό όμως στη συνέχεια να αντιδρά και να παίρνει το προβάδισμα με 7-8 μετά από υπέρβαση του Λέσκοφ. Το σετ για αρκετή ώρα έβρισκε τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται στον πόντο μέχρι τη στιγμή που οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 11-13 με καρφί του Σμιτ. Έπειτα, ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα σε 13-17 με πλασέ του Πετρέα. Ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στο 15-20 με τον Πετρέα ξανά. Οι Πειραιώτες με πέντε συνεχόμενους πόντους κατάφεραν να πάρουν το σετ με 15-25 και να ισοφαρίζουν σε 2-2, οδηγώντας έτσι τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με τον Φοίνικα να παίρνει το προβάδισμα με 3-1 μετά από άσσο του Βουλκίδη και τον Ολυμπιακό μετέπειτα να αντιδρά και να περνάει μπροστά με 4-5 με πάιπ του Εβάντρο που κατέληξε άουτ. Ο Φοίνικας με μπλοκ άουτ για τον Καϊσλασάλο ανέκτησε το προβάδισμα με 7-6, με την ομάδα του Μουνιόθ να αντιδρά και να κάνει το 7-8 με άσσο του Ράουβερντινκ. Η ομάδα της Σύρου ισοφάρισε σε 8-8, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 8-10 με δύο πόντους από καρφί και μπλοκ άουτ από τον Σμιτ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 9-11 και πάλι με μπλοκ άουτ του Σμιτ, για να έρθει ο Εβάντρο στη συνέχεια και να στείλει την μπάλα άουτ για το 9-12 των Πειραιωτών σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Ο Φοίνικας, ωστόσο, μείωσε σε 12-13 με μπλοκ του Λέσκοφ, με τον Ολυμπιακό, εντέλει να δίνει την χαριστική βολή στην ομάδα της Σύρου με άσσο του Πετρέα για το 12-15, το οποίο έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό, αλλά και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα σετ 2-3 σε 2:05, 21-25 (24′), 25-22 (27′), 25-18 (29′), 15-25 (25′), 12-15 (20′)