Σαν Σήμερα (2/5) το 1993 o Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 2-3 επί του Παναθηναϊκού.

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε Σαν Σήμερα (2/5) ο Ολυμπιακός επί του Παναθηναϊκού εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με πλασέ του Ντανιέλ Μπατίστα στο 20΄. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο διαιτητής Χαρλαβάνης καταλόγισε “ανύπαρκτο” πέναλντι υπέρ του ΠΑΟ, ο Βαζέχα ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-1. Ο Ολυμπιακός είχε έτοιμη την απάντηση και ο σπουδαίος Όλεγκ Προτάσοφ με μια περίτεχννη ενέργεια πέρασε τη μπάλα ανάμεσα από Βάντσικ και Καλιτζάκη και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-2, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 1-3 ο Γκενάτι Λιτόφτσενκο στο 56΄. Ο Ολυμπιακός σπατάλησε από εκεί και πέρα κάποιες ευκαιρίες να διευρύνει τη διαφορά. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Βαζέχα στο 72΄.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού:Ταληκριάδης, Παχατουρίδης, Καραταϊδης, Μητσιμπόνας,  Μαυρομάτης,  Τσαλουχίδης, Τσιαντάκης,  Λιτόφτσενκο,  Προτάσοφ (77’Βαϊτσης), Σαββίδης(90’Χατζίδης), Μπατίστα