Σαν σήμερα το 2006, ο Ολυμπιακός διαλύει με 3-0 την ΑΕΚ στο Παγκρήτιο Στάδιο και κατακτά το 22ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Το 22ο Κύπελλο της ιστορίας του κατέκτησε ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα (10/5) το 2006, με «γλέντι» στην ΑΕΚ (3-0).

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 22ο Κύπελλο Ελλάδας, κάνοντας παράλληλα και το 12ο του νταμπλ! Στον τελικό στο Παγκρήτιο Στάδιο, στο Ηράκλειο. Αντίπαλος η ΑΕΚ, με το αποτέλεσμα το… γνωστό. Τρία γκολ από τους «ερυθρόλευκους», 3-0 και πανηγυρική κατάκτηση του τροπαίου!

Αυτή είναι η ΑΕΚ: Φανέλες Φιορεντίνα και… Τσιλούλης!

Ο Ολυμπιακός ήταν άτυχος στα πρώτα 60 λεπτά. Η μπάλα δεν έμπαινε. Αλλά μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση στην Κρήτη, ήρθε το 1-0 και μετά… άντε γεια!

Ο Κωνσταντίνου άνοιξε το σκορ στο 61o λεπτό, για να έρθει το αυτογκόλ από τον Ίβιτς στο 70ο, αν και πολλοί «χρεώνουν» το γκολ στον Τζόρτζεβιτς! Μικρή σημασία είχε…

Το «κερασάκι στην τούρτα» ήταν το τρίτο τέρμα από τον Καστίγιο στο φινάλε που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε κατακτήσει ήδη και το πρωτάθλημα.