Σαν Σήμερα (31/05) τo 1959 o Ολυμπιακός επικράτησε με 2-3 επί του ΠΑΟΚ, εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-3 επί του ΠΑΟΚ, εκτός έδρας και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του έκτου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 33΄ με γκολ του Ηλία Υφαντή, το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά του σε 0-3 με γκολ των Παπάζογλου στο 68΄ και Υφαντή (2ο τέρμα στο παιχνίδι) στο 80΄. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση του και μείωσε σε 2-3 με γκολ των Καλογιάννη στο 83΄ και Κιουρτζή στο 86΄. Μάλιστα, στο 89΄ λίγο έλειψε ο ΠΑΟΚ να φέρει το ματς ίσα αλλά το κοντινό πλασέ του Λέναδρου αποκρούσθηκε από το σπουδαίο Σάββα Θεοδωρίδη.