Σαν σήμερα, το 2009, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 15-14 στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας στο ποδόσφαιρο.

Υπάρχουν αγώνες που παραμένουν αξέχαστοι με το πέρασμα του χρόνου και μια τέτοια συνάντηση συνέβη σαν σήμερα το 2009, όταν ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρόπαιο στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος εναντίον της ΑΕΚ στο “ΟΑΚΑ“.

Η αναμέτρηση αυτή ξεχώρισε για τις ανατροπές της, καθώς παρότι η “Ένωση” προηγήθηκε με δύο γκολ στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου, ο Θρύλος ανέτρεψε το ματς και ισοφάρισε στο 90ο λεπτό.

Oύτε ψύλλος στον κόρφο Αεκτζήδων και Αρειανών…

Ο αγώνας πήγε στην παράταση, όπου ο δαφνοστεφανωμένος έφηβος προηγήθηκε με 4-3, αλλά έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής.

Στο 107ο λεπτό, οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν με γκολ του Νάτσο Σκόκο.

Στα πέναλτι, η ομάδα του λιμανιού είχε δύο ευκαιρίες να λήξει το ματς, αλλά το τελικό γκολ που έφερε τη νίκη ήταν του Αντώνη Νικοπολίδη, καθιστώντας τους Πειραιώτες κυπελλούχους.

Αυτή η επίδοση έχει μείνει ανεξίτηλη στη μνήμη όλων και μπορείτε να θυμηθείτε τη συγκεκριμένη αξέχαστη μάχη στο βίντεο που ακολουθεί!