Μια ακόμη ευρωπαϊκή πρόκριση πέτυχε Σαν Σήμερα (26/8) ο Ολυμπιακός.

Σαν Σήμερα (26/8) το 1998 ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 2-4 επί της Ανόρθωσης και πήρε την πρόκριση για τη φάση των ομίλων του Champions League.

Οι “ερυθρόλευκοι” αρχικά βρέθηκαν πίσω στο σκορ χάρη σε γκολ του Μιχαϊλοβιτς στο 35΄.

Με το “καλημέρα” του δευτέρου ημιχρόνου o Γρηγόρης Γεωργάτος έφερε το ματς στα ίσα, στο 60΄ ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, για να φέρει εκ νέου το ματς στα ίσα ο Κρισμάρεβιτς στο 80΄. Στο 86΄ ο Τζόρτζεβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-3 και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον Ολυμπιακό. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Σίνσα Γκόγκιτς, ο οποίος λίγο πριν είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, πληγώνοντας έτσι την πρώην ομάδα του.

Ο δρόμος για μια επιτυχημένη ευρωπαϊκή πορεία είχε ήδη ανοίξει…

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Ελευθερόπουλος, Μαυρογενίδης, Γεωργάτος, Ανατολάκης (46’ Καραπιάλης), Αμανατίδης, Καραταΐδης, Πουρσανίδης, Τζόρτζεβιτς, Λουτσιάνο (88’ Γκόγκιτς), Ίβιτς (70’ Γιαννακόπουλος), Οφορίκουε.