Στην κορυφή του πρωταθλήματος Νεανίδων Κ20 της ΕΣΠΕΔΑ επέστρεψε ο Ολυμπιακός μετά την επικράτηση με 3-0 σετ επί του Ιωνικού στον τελικό.

Στην κορυφή του πρωταθλήματος Νεανίδων Κ20 της ΕΣΠΕΔΑ επέστρεψε ο Ολυμπιακός μετά την επικράτηση με 3-0 σετ επί του Ιωνικού στον τελικό του FINAL 4 που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» την Τετάρτη (13/3). Τα κορίτσια του Θρύλου απέδωσαν το αναμενόμενο με αρκετά καλό Βόλει έμειναν συγκεντρωμένες μέχρι το τέλος και κατέκτησαν δίκαια την νίκη και τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας. Στα ατομικά βραβεία καλύτερη πασαδόρος της διοργάνωσης αναδείχτηκε η Βασιλική Ζαφρειρίου ενώ πολυτιμότερη παίκτρια του Final 4 αναδείχτηκε η Παρασκευή Ζαφειρίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του τελικού, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης φτάνοντας μέχρι το 7-7. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (10-7). Στην συνέχεια, η Δαγρέ με μια δυνατή επίθεση θα δώσει προβάδισμα στον Ολυμπιακό 12-9. Η ομάδα του Ιωνικού όμως θα βγάλει αντίδραση και με ένα σερί 4-0 θα περάσει μπροστά στο σκορ με 12-13. Οι δυο άσσοι της Ζαφειρίου θα δώσουν εκ νέου προβάδισμα στον θρύλο 16-15. Ενώ και πάλι με την Δαγρέ στην επίθεση ο Oλυμπιακός θα ξεφύγει στο +3 (19-16). Το σετ θα τελειώσει με άσσο της Ιωαννίδη και επίθεση της Δαγρέ που διαμόρφωσε το τελικό 25-18 για το πρώτο σετ.

Ολυμπιακός: «Ντύνεται» στα ερυθρόλευκα ξανά η Φακοπουλίδου!

Στην αρχή του δευτέρου σετ, η ομάδα της Νίκαιας πήρε το προβάδισμα με 4-2, όμως η ομάδα του Ολυμπιακού θα αντιδράσει και με πίεση από το σερβίς και την σταθερά καλή Δαγρέ στην επίθεση θα καταφέρει την ανατροπή και θα δώσει προβάδισμα στον θρύλο με 3 πόντους 8-5. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός διατήρησε σταθερά το προβάδισμα των 3 πόντων (10-7, 13-10, 19-16) με την Τσαγκοπούλου με να είναι ασταμάτητη επιθετικά θα φέρει και πάλι τον Ολυμπιακό σε προβάδισμα 4 πόντων 20-16. Στο τέλος του δεύτερου σετ, οι ρόλοι θα αντιστραφούν για τις «ερυθρόλευκες» αφού αυτή τη φορά η Ιωαννίδη θα πάρει τον 24ο πόντο με επίθεση και η Ζαφειρίου θα τελειώσει το σετ με άσσο κάνοντας το 25-19 και το 2-0 στα σετ.

Όπως και στο δεύτερο σετ, έτσι και στο τρίτο, η ομάδα του Ιωνικού μπαίνει πιο συγκεντρωμένη στον αγώνα με αποτέλεσμα να πάρει ένα προβάδισμα 3 πόντων (1-4), αλλά τα κορίτσια του Θρύλου με πίεση στην επίθεση και προσήλωση στην άμυνα με την Τερζάκη να ξεχωρίζει, καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε 7-7. Το προβάδισμα θα έρθει μετά από ένα μπλοκ της Καρατζιά και μια επίθεση της Ιωαννίδη με το σκορ να διαμορφώνεται σε 11-8. Η πίεση των «ερυθρόλευκων» στην επίθεση με την Ζαφειρίου θα δώσει αέρα 7 πόντων στις Πειραιώτισσες με 16-9. Με την ψυχολογία υπέρ τους και με τις ΔαγρέΙωαννίδη και Ζαφειρίου να βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα στην επίθεση τα κορίτσια του Θρύλου κατάφεραν να διατηρήσουν το ισχυρό προβάδισμα και να τελειώσουν το σετ με ένα μπλοκ της Καρατζιά που διαμόρφωσε το τελικό 25-16 και 3-0 στα σετ με της «ερυθρόλευκες» να κατακτούν τον τίτλου του Πρωταθλητή ΕΣΠΕΔΑ Κ20 για 6η φορά στην Ιστορία τους.