Ο Άλεκ Πίτερς και ο Μουσταφά Φαλ ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του Ολυμπιακού στο παιχνίδι του πρώτου γύρου απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 88-83, παρά το γεγονός ότι είχε υποστεί τέσσερις συνεχόμενες ήττες από την ομάδα της Σερβίας προηγουμένως.

Κατά τη διάρκεια του ματς στο Φάληρο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αντιμετώπισαν δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο (45-44), αλλά κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι και να κερδίσουν. Ο Άλεκ Πίτερς ξεχώρισε ως ένας από τους κύριους πρωταγωνιστές του αγώνα, αφού αγωνίστηκε για 39 λεπτά και σημείωσε 28 πόντους, εκτελώντας εξαιρετικά στην επίθεση, παίρνοντας 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και κάνοντας 1 κλέψιμο. Ήταν μία από τις καλύτερές του εμφανίσεις στον Θρύλου. Εντυπωσιακή ήταν επίσης η επίδοση του Μουσταφά Φαλ, ο οποίος πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ στη ρακέτα. Σε 33′, «έγραψε» 14 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ, σε έναν αγώνα όπου απουσίαζε ο Νίκολα Μιλουτίνοβ.

Α1 γυναικών: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός live streaming

Τι έκαναν καλά σε εκείνο το παιχνίδι οι Πειραιώτες; Επέδειξαν έντονη παρουσία στα τρίποντα (13/30), παίξανε συλλογικό μπάσκετ με 26 ασίστ και κέρδισαν τη μάχη στα ριμπάουντ (39-31) εναντίον του συλλόγου από το Βελιγράδι.