Ο Θρύλος πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, κερδίζοντας τον Αερωπό Έδεσσας σε εκτός έδρας αναμέτρηση με 26-22.

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 26-22 του Αερωπού Έδεσσας εκτός έδρας. Οι Πειραιώτες που ταξίδεψαν αυθημερόν στην Έδεσσα, αγωνίστηκαν χωρίς τους Λέμος, Τσιλιμπάρη, Καβάρτσκι και στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Διομήδη Άργους για το πρωτάθλημα.

Προηγήθηκε με 15-14 στο ημίχρονο

Δυναμικό παρών του κόσμου στο «Μ. Μερκούρη» (vid)

Από κει και πέρα ο αγώνας στην Έδεσσα, ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 10-10, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Κάουε (11-10) και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Μάλλιο και να ανατρέπει το σκορ στο 11-12 με τον Τσίλη. Ο Μισαηλίδης ισοφάρισε σε 12-12 αλλά οι Πειραιώτες με τέρματα του Μπάγιου και του Μάλλιου έφτασαν στο 12-14. Ακολούθησε η εκ νέο μείωση του σκορ σε 13-14 με τον Αποστολή και η απάντηση από πλευράς Ολυμπιακού με τον Τσίλη για το 13-15. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 14-15, μετά από τέρμα που σημείωσε ο Κράλλης.

Διαχειρίστηκε το προβάδισμα

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 15-15, ο Ολυμπιακός απάντησε φτάνοντας στο 15-17 και στη συνέχεια αύξησε στο +3 το προβάδισμά του για πρώτη φορά, με το Νικόλα Λιάπη να σημειώνει το 16-19.  Με τη συμπλήρωση του 45ου λεπτού ο Πέτρος Κανδύλας με δυο διαδοχικά τέρματα, έγραψε το 19-22 για να ακολουθήσει το 19-24, με ένα 4-0 σερί των Πειραιωτών. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-24 αλλά ο Θρύλος με τέρματα του Σανίκη και του Μάλλιο έφτασε στο 22-26, 4 λεπτά πριν τη λήξη το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Tα πεντάλεπτα: 3-3, 6-6, 8-7, 10-9, 12-12, 14-15 (ημχ.) 15-17, 17-19, 19-21, 20-24, 22-25, 22-26

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 7, Αποστολίδης 1, Κυριακού 2, Μουμτζιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος, Κάουε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 3, Μάλλιος 6, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Σανίκης 1, Μπάγιος 3, Δεληχρήστος, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 6